hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Balyoz Davası'nın hakimi Ömer Diken'e tahliye yok

  Balyoz Davasının hakimi Ömer Dikene tahliye yok
  expand
  KAYNAKİHA

  FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan 'Balyoz darbe planı davası' hakimi, eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken’in yargılandığı duruşmada tahliye talebi reddedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında dava açılan 'Balyoz darbe planı davası' hakimi, eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in hakkında 'silahlı terör üyesi olmak' suçlamasıyla açılan davaya devam edildi.

  İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Diken ve avukatı katıldı.

  Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı M.S. tanık olarak verdiği ifadede, 2011-2014 arasında görev yaptığı Bartın'da sanık Diken'le birkaç kez görüştüğünü, sanığın FETÖ ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin bilgisi olmadığını söyledi.

  İddia makamının, sanığın tutukluluk halinin devamına ilişkin mütalaasının ardından söz alan Diken, tanık M.S.'nin ifadesinde yer ve zaman kavramının olmadığını savunarak, gerçek olmayan ve çelişkili olan tanık ifadesinin delil olarak değerlendirilemeyeceğini savundu.

  Diken, iddia makamının mütalaasına katılmadığını da söyleyerek, "FETÖ ile hiç alakam olmadı. FETÖ ile bağlantım olduğuna ilişkin somut bir delil yok. Çocuklarım bu örgütün okullarına gitmedi. ByLock kullandığıma ilişkin bir tespit yok. FETÖ'ye bir sempatim bile yok. Katalog evliliği yapmadım. Üniversite yıllarında örgütün ev ve yurtlarında kalmadım. Tahliyemi istiyorum” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mahkeme heyeti, Diken'in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow