Barış Pınarı Harekatı nedir? Son dakika haberleri...

Barış Pınarı Harekatı nedir? Son dakika haberleri...

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilmesi planlanan Barış Pınarı Harekatı resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada harekat ile ilgili önemli ifadelere yer verildi. Peki, Barış Pınarı Harekatı nedir, hangi bölgelerde yapılacak?

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturmak için operasyonlara başladı. Türk jetleri tarafından vurulan Resulayn’daki hedefler bölgedeki teröristlerden arındırılacak. Kısa süre önce ABD’nin bölgedeki gözlem noktalarından askerlerini çekmesiyle birlikte harekatla ilgili detaylar netleşmişti.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptıkları açıklamalarda her fırsatta Türkiye’nin kararlı olduğunu ve B, C planlarının da hazır olduğunu belirtmişti.


CNN Türk yayını sırasında Resulayn'da patlama


9 Ekim 2019 Çarşamba günü resmi olarak harekatın başlamasıyla birlikte bölge teröristlerden arındırıldıktan sonra güvenli bölge oluşturulacak.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle; "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.


Barış Pınarı Harekatı ile Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.


#BarışPınarıHarekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unusurlarına muvaffakiyetler diliyorum.


  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını duyurdu

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS