Barolar Birliği'nden HSYK'ya Can Dündar ve Erdem Gül başvurusu

Barolar Birliği'nden HSYK'ya Can Dündar ve Erdem Gül başvurusu

Türkiye Barolar Birliği, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanması ile ilgili olarak, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği görevinde bulunan Hakim İsmail Yavuz ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüten İrfan Fidan hakkında adli ve idari soruşturma başlatılması talebiyle HSYK'ya başvurdu.

İzmir Barosu'ndan da gazetecilerin tutuklanmsıyla ilgili açıklama yapıldı.

Baro, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın YönetmeniCan Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasına ilişkin, gerçeklerin aydınlığa çıkması için hukuk mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de demokrasi ve basınözgürlüğü açısından kara bir gün daha yaşandığını öne sürüldü. Can Dündar ve Erdem Gül'ün "gazetecilik faaliyeti nedeniyle" tutuklanmalarının kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Basın özgürlüğünü, yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri, vatandaşın bilgi almak hakkını savunmak, uygulamak, ülkenin saygınlığı ve aydınlık geleceği için yaşamsal önem arz etmektedir. Bu değerleri savunmak ve uygulamak temel hedef olmalıdır. İzmir Barosu Başkanlığı olarak, gerçeklerin aydınlığa çıkması için hukuk mücadelemizin devam edeceğini, gerçekleri sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz."

Denizli Baro Başkanı İlhan'ın açıklaması

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan da gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanması kararını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.Söz konusu haberin yayınlanması gazetecinin halka karşı görevi olduğunu savunan İlhan, tutuklama kararının Anayasa, 5187 Sayılı Basın Kanunu, Türk Ceza Kanunu, AB İnsan Hakları Sözleşmesi, mevcut Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırılık oluşturduğunu savunarak, "Denizli Barosu olarak, verilen kararı içimize sindiremiyor ve hukukçu kimliğimizle bağdaştıramıyoruz" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS