Başbakan Binali Yıldırım: 'Atatürk Kültür Merkezi, ne özelliği var o binanın'

Başbakan Binali Yıldırım: 'Atatürk Kültür Merkezi, ne özelliği var o binanın'

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul'da "Şehrin Mimarları" toplantısında konuştu, "Tarihi Haydarpaşa Garı'na el sürdürtmeyiz.' El sürdürtmeye sürdürtmeye ora da bir gün elden çıkacak haber vereyim. İşte Taksim Atatürk Kültür Merkezi... Ne özelliği var o binanın?" dedi.

İstanbul'da Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen "Şehrin Mimarları Buluşması" etkinliğine katılan Başbakan Binali Yıldırım, "Tarihi Haydarpaşa Garı'na el sürdürtmeyiz.' El sürdürtmeye sürdürtmeye ora da bir gün elden çıkacak haber vereyim. İşte Taksim Atatürk Kültür Merkezi... Ne özelliği var o binanın?" dedi.


Nabi Avcı: AKM yerine opera binası yapılacak


Marka şehirler vaadini eleştirdi


Yıldırım burada yaptığı konuşmada, hükümet programında ve seçim beyannamelerinde yer verdikleri "marka şehirler" vaadine değinerek, şunları söyledi:


"Marka şehirler diyoruz, yaşanacak şehirler diyoruz. Aslında bizde AK Parti olarak hükümet programlarımızda seçim beyannamelerimizde bunu hep söyledik; marka, yaşanabilir şehirler kuracağız. Ancak şehirlerin öyle bir şehir kurmaktan önce devraldığımız medeniyeti korumak, onların zarar görmesini engellemek belki daha önemli. Medeniyetimizin izini taşıyan büyük şehirlerimize baktığımızda, İstanbul, Edirne, Bursa, Konya gibi şehirlere baktığımız da maalesef imar rantı ile geçmişin değerinin büyük bir savaşın içinde olduğunu görüyoruz. Ama ne yazıktı geçmişimiz, medeniyetimiz imar rantına her geçen gün yenik düşmekten kurulamıyor."


Sanatçılar 'AKM'yi biz onarırız' dedi


İmar revizyonlarına eleştiri


Belediye meclislerindeki dosyaların yüzde 85'inin imar revizyonu konusunda olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, "Meclis'te hiç kavga gürültü olduğuna da şahit olmadım. Muhalefet iktidar ayrımı hiç olmaz ve şehri çirkinleştirmekte adeta yarış haline girerler" dedi.


Topbaş ve Özhaseki'ye seslendi: 'Ellerimizle şehirlerimizi mahvetmeyelim'


Daha sonra törende bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye hitap eden Başbakan Yıldırım, "Benim en önemli uyarım, tavsiyem; artık kendi ellerimizle şehirlerimizi mahvetmekten, yok etmekten sakınalım. İmar revizyonuna ve dikey yapılaşmalara artık dur diyelim" diye konuştu.


'Taksim Atatürk Kültür Merkezi... Ne özelliği var o binanın?'


İstanbul'un sembol binaları Haydarpaşa Garı ve Taksim Meydanı'ndaki Atatürk Kültür Merkezi'ne de konuşmasında değinen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:"Efendim Haydarpaşa Garı'nı filanca işe kullanacaklar.' Haydarpaşa Garı her işe kullanılır. Ne var bunda? Dışarıda duruyor güzel biblo gibi, içeriye de kütüphane yap, kültür merkezi yap, galeri yap. Her türlü kültürel, sosyal faaliyetin yapılabileceği, 24 saat yaşam alanı haline getirecek, insanların gece-gündüz gelip gideceği yer olsun. Şimdi in cin top oynuyor. Kim laf etse, hemen 'Tarihi Haydarpaşa Garı'na laf ettirmeyiz, el sürdürtmeyiz.' El sürdürtmeye sürdürtmeye ora da bir gün elden çıkacak haber vereyim. İşte Taksim Atatürk Kültür Merkezi... Ne özelliği var o binanın? Tamam, Atatürk'ün adını taşıyor eyvallah ama çok daha güzel bir mimari yapı olabilir. Diyoruz ki, 'Onu kaldıralım, o alanı da genişletelim, kimliği olan, dört köşe cam giydirme bir bina yerine bizim kültürümüzü, tarihimizi, geçmişimizi geleceğe taşıyan güzel bir bina yapalım.' Bunda ne var?."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS