Başbakan Davutoğlu Brüksel'de Çipras'la görüştü

Başbakan Davutoğlu Brüksel'de Çipras'la görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'de Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Davutoğlu ikili görüşmelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çipras'la Rus jetlerinin düşürülmesinin ardından Twitter'da girdiği polemiğe de değinen Davutoğlu "mizahi bir konuydu, geçti gitti" dedi.

Ahmet Davutoğlu Brüksel'deki ikili görüşmelerini tamamladıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu ikili görüşmelerin sürece olumlu katkı sağladığını vurgulayarak, “Sayın Çipras sayın Merkel ile yaptığımız görüşmeler sonrasında bir ortak çalışma devreye girecek, bu eylem planı içinde atılacak detaylı adımları birlikte ele almak için daha sonra sayın Merkel ile mutabık kaldık. 22 Ocak'ta Berlin'de Türkiye Almanya Yüksek düzeyli iş birliği toplantısını gerçekleştireceğiz." dedi.

Mülteci sorunun ele alınacağını vurgulayan Davutoğlu, “Ege'de yaşanan insani trajediyi bitirecek yolları konuşacağız" diyerek Almanya'nın bu konudaki rolüne değindi. “Merkel güçlü bir liderlik sergiliyor inisiyatif almış olması önemli" diyen Davutoğlu görüş ayrılıklarının bir engel teşkil etmediğini vurguladı.

“Görüş ayrılıkları önümüzde bir duvar gibi engel teşkil etmiyor"

Davutoğlu, ikili görüşmelerin önemine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Bu Türkiye Avrupa ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı ve güçlü bir dönemin başlangıcı olarak önemli bir aşama o konuda son derece memnunum. İçerideki atmosferden konuların ele alınış biçiminden, ortak bir meseleyle uğraşıyor olmanın getirdiği, ortak kader farkındalığından ve medeni.. Görüş ayrılıklarımız tabi ki oluyor. Bunu açık yüreklilikle dile getiriyoruz karşılıklı ama bu görüş ayrılıkları önümüzde bir duvar gibi engel teşkil etmiyor. Bazen onu yandan by-pass edip devam ediyoruz. Sayın Merkel de ikili görüşmede söyledi. En önemli şey sık sık bir araya gelmemiz. Olayları paylaşarak ele almamız. Bu olduğu zaman olan problemler aşılır ama Türkiye dışlandığı zaman ya da araya mesafe girdiği zaman aradaki psikolojik engeller artar. Şu günkü atmosferin devamı önemli. Hiçbir şey olması dahi, ola ki bugün somut neticeler aldık almamış olsak dahi, göz göze oturup konuşmanın getirdiği olumlu atmosferin yerini hiçbir şey ikamet etmez. AB o anlamda gerçekten yeni bir aşamaya gelmiştir."

Twitter polemiği

Çipras'ın Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesinin ardından Twitter'dan paylaştığı mesajlar polemik konusu olmuştu.

Çipras, “Başbakan Davutoğlu’na: Neyse ki pilotlarımız Ruslara karşı sizinkiler kadar civa gibi değil. Ege’de olanlar rezil ve inanılmaz. Silahlara milyarlar harcıyoruz. Siz hava sahamızı ihlal etmek, biz de sizi önlemek için. En modern hava savunma sistemlerine sahibiz. Fakat, karada, masum insanları boğan insan kaçakçılarını yakalayamıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Başbakan Davutoğlu ise Yunan lidere Twitter üzerinden verdiği yanıtta, Çipras’ın yorumlarının günün ruhuna uymadığını belirterek; “Aleksis, olumlu gündemimize odaklanalım” demişti.

Başbakan Davutoğlu, Twitter'da yaşanan bu diyaloğa ilişkin bugün yaptığı açıklamada, "Twitter'da olan bir olaydı, bitti. Bunlar kalıcı meseleler değil. Önemli olan psikolojik bir gerilim oluşmaması. Mizahi bir konuydu, geçti gitti. Bugün iyi bir görüşme oldu" dedi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS