Başbakan Davutoğlu ilk konuşmasını Konya'da yaptı

Başbakan Davutoğlu ilk konuşmasını Konya'da yaptı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Konya'da halka hitap etti. Davutoğlu, "Bizi bağrınıza bastığınız için en zor günlerde, zamanlarda 'yanınızdayız' diye haykırdığınız için Allah sizden razı olsun. Bugün demokrasimizin, milletimizin zafer günü. Hepinizden, bu zafere katkıda bulunan bütün kardeşlerimden Allah razı olsun" dedi. Davutoğlu, daha sonra konuştuğu Mevlana Meydanı'nda ise üç mesaj verdi.

Davutoğlu, Konya'daki evinden ayrılırken kendisini bekleyenlere hitaben parti otobüsünden kısa bir konuşma yaptı.

Vatandaşlara "Aziz hemşehrilerim, değerli komşularım" diye seslenen ve "Bizden razı mısınız" diye soran Davutoğlu, "Sizler razıysanız, sizlerin huzuruna bizi böyle vakarla çıkaran Rabbime hamdüsenalar olsun. Size ve milletime teşekkürü bir borç biliyorum. Bu zafer bizim değil, bu zafer milletimizindir. Bu zafer Konyalıların, bu zafer komşularımızın, bu zafer vatandaşlarımızındır" değerlendirmesini yaptı.

Mevlana Müzesini ziyaret ettikten sonra Ankara'ya gideceğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu: "Bizi bağrınıza bastığınız için en zor günlerde, en zor zamanlarda 'yanınızdayız' diye haykırdığınız için Allah sizden razı olsun. Bugün demokrasimizin, milletimizin zafer günü. Hepinizden, bu zafere katkıda bulunan bütün kardeşlerimden Allah razı olsun. Aziz komşularım, daha yolun başındayız. İnşallah sizlerle birlikte nice yollar katedeceğiz, nice güzel hedeflere yürüyeceğiz. Allah bizi sadece bu dünyada değil, güzel amellerle ahirette de komşu eylesin inşallah.

Sizin huzurunuza ve onun huzuruna hiçbir zaman başımız eğik gitmeyelim. Allah utandırmasın. Bugün zafer günü ama bugün tevazu günüdür. Zafer ancak ona aittir, zafer millete aittir. Allah bizi milletimizin huzuruna her zaman vakarla çıkarsın. Bugün de tek duamız, tek niyazımız 'Allah utandırmasın' demek olacak. İnşallah önümüzdeki dört yıl güzel hizmetler edip, 2019'da tekrar huzurunuzda olacağız. Allah utandırmasın, Allah'a emanet olun."

Başbakan Davutoğlu konutundan eşi Sare Davutoğlu ile çıktı. El ele parti otobüsünün bulunduğu alana giden Davutoğlu çiftine, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi, sevgi gösterilerinde bulundu.

Gazetecilerin seçim sonucuna ilişkin ilk değerlendirmesini sorması üzerine Başbakan Davutoğlu, "Hayırlı olsun" karşılığını verdi.

Mevlana Meydanı'nda da konuştu

Başbakan Davutoğlu daha sonra Mevlana Meydanı'nda yaptığı konuşmada; "Bugün Ak Parti'ye oy vermemiş olan vatandaşlarıma sesleniyorum; Bugün yenilen yoktur, kazanan vardır. O da milletimizdir, demokrasimizdir, cumhuriyetimizdir. Her vatandaşlamızla yeni Türkiye'yi inşa etmeye geliyoruz" dedi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Bu coşku bu heyecan bize büyük güç veriyor.  Biz erken sevinenlerden değiliz. Şu anda onbinlerce, yüzbinlerce kardeşimizi Ankara'da bekliyor.  Buradan üç mesaj vermek istiyorum: Konya arkamızda Türkiye arkamızda ise her zaman dim dik olacağız. Siyasi mesajlarımı Ankara'da verecem. Ülkemizin her tarafındaki gönüldaşlara AK Partiye oy veren seçmenleri sesleniyorum. 7 Haziran'da başınızı eğmenizi isteyenler oldu. Ama AK Parti seçmenleri her zaman vakurdur, sakindir, kararlıdır. Bugün her zamankinden daha fazla komşularınızla selamlaşacaksınız, Hiç bir tahrike kapılmayacaksınız.  Bugün milletimiz, mührü oy pusulasına vurdular, bütün dünya dinliyor. Allah'tan başka muzaffer olan yoktur. Bizde Zafer sarhoşluğu yoktur, dur durak yoktur. Ak Parti kadroları yollarına devam edecektir. Sevgi ekmeye geliyoruz. Sevginizi 78 milyona gösterin. Bugün rakip yok, hasım yok. Sadece sevgi erenleri var.

İkinci mesajım AK Parti'ye oy vermemiş olanlara. Sakın ola ki yenilgi psikolojisine kapılmasın. Bugün kazanan milletimizdir, cumhuriyettir, demokrasidir.  Biz herkesin gönlüne girmeye geliyoruz. Herkese kalbimizi açmaya geliyoruz. Yeni Türkiye'yi inşa etmeye geliyoruz.

Üçüncü mesajım Konyalılara..  Konya bu topraklarda ilk başkenttir. Hz. Mevlana'nın diyarı. Sana söz veriyorum ki ancak ve ancak sevgi tohumu ekeceğiz. Hz. Muhammedi'ni sevgi tohumunu ekeceğiz. Her zaman beraber olduk. En zor günde bile karamsarlığıa kapılmadınız. Size teşekkür borçluyum. Bugün tarihi bir rekora imza attınız. Bütün Konya'ya teşekkür ediyorum. Konya'nın her ovasına teşekkür ediyorum. Her zaman sizin huzurunuza böyle ak şekilde çıkmak istiyorum. Allah utandırmasın..."

Ankara'ya hareket etti

Başbakan Davutoğlu, Konya'daki konuşmasının ardından Ankara'ya hareket etti.

Ankara'da hazırlık

Öte yandan Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekili genel seçimleri dolayısıyla yapılan çalışmalar, sabahın erken saatlerinde başladı. Seçim sonuçlarını, vatandaşlara partiden ulaştırmak isteyen yerli ve yabancı basın mensupları için binanın fuaye alanında ve otoparkında özel alan oluşturuldu. AK Parti Genel Merkezi önünde Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu'nun yapması öngörülen balkon konuşması için de hazırlık gerçekleştirildi. Gecenin ilerleyen saatlerinde vatandaşların toplanabilmesi için otopark alanı boşaltıldı, ses ve görüntü sistemleri kuruldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS