Başbakan Davutoğlu: "Randevu taleplerimiz olacak"

Başbakan Davutoğlu: "Randevu taleplerimiz olacak"

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Pazartesi gününden itibaren Ramazan Bayramı'na kadar hükümet ortaklığı görüşmelerinin, hükümet kurma çalışmalarının ilk turunu yapmayı, bitirmeyi planlıyorum. Dolayısıyla pazartesi, salı ve çarşamba için genel başkanlardan randevu taleplerimiz söz konusu olacak" dedi.

Davutoğlu, üçüncü köprü üzerinde verilen iftar yemeğine gelişinde, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 63'üncü hükümeti kurma görevini aldığını belirterek, şunları söyledi:


“7 Haziran'dan sonra hükümet ortaklığını gerektiren bir tablo gündeme geldi. Türkiye'de hükümetsizlik gibi bir tablo, durum söz konusu olmaması için gece gündüz çalıştık. Meşruiyet neyi gerektiriyorsa o yapıldı. Önce Meclis Başkanımızı seçtik. Normal bir seyir izlendi. Herhangi bir gecikme söz konusu olmadı. Gayet başarılı bir seçim oldu. Hükümet kurma görevini aldıktan sonra çalışmalara başladık. İlk olarak da parti genel başkanları ile istişareler yapacağız. Randevu taleplerimiz kendilerine iletiliyor. Yarın, daha önceden planlanmış Srebrenitsa katliamının anma törenleri için Bosna-Hersek'te olacağız. Türkiye her zaman Bosna-Hersek'in yanında olmuştur. Bosna'dan döndükten sonra da pazartesi gününden itibaren Ramazan Bayramı'na kadar hükümet kurma çalışmalarının ilk turunu bitirmeyi planlıyorum."


"LİDERLERDEN PAZARTESİ, SALI, ÇARŞAMBA RANDEVU TALEPLERİ OLACAK"


"Pazartesi, salı, çarşamba için genel başkanlardan randevu taleplerimiz olacak. 3 gün yapacağımız görüşmelerden sonra, Ramazan Bayramı'nı müteakip, oluşacak atmosfere göre, gerekmesi halinde, teknik çalışmalarla birlikte ikinci turu gerçekleştireceğiz. Hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah yapıcı bir üslupla Türkiye'nin hükümetini, sağlam bir Parlamento desteğine sahip bir hükümeti kurmak nasip olur."


"KOALİSYON TURU SIRASIYLA CHP, MHP, HDP OLACAK"


Davutoğlu, Hükümeti kurma aşamasında ilk olarak hangi partiyle görüşüleceği ve Cumhurbaşkanı'nın koalisyona ilişkin bir tavsiyesinin olup olmadığına ilişkin bir soruya, “Usul olarak benim tercihim sayın Kılıçdaroğlu'ndan başlayarak çalışmaları başlatmaktır. Daha sonra da sayın Bahçeli ve Demirtaş ve HDP ile... Ama tabii onların programı başka olursa, o ayrı... Sayın Cumhurbaşkanımız Türk siyasetinde çok büyük bir tecrübeye sahip. Bu anlamda da her zaman görüşlerinden istifade ettiğimiz bir devlet adamıdır. Bu çerçevede bugünkü görüşmede süreç ile ilgili kanaatlerimi aktardım, o da bu kanaatlerimle ilgili görüşlerini paylaştı" diye yanıt verdi.


"HİÇBİR PSİKOLOJİK BARİYER OLMAKSIZIN GÖRÜŞMELER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUM"


MHP'nin koalisyon şartlarını ve "fedakarlık" açıklamasını da değerlendiren Davutoğlu, "Bize böyle bir yola çıkmayı milli irade tecelli etti. Hepimiz tek başımıza iktidar olmak isterdik. Koşullardan sürekli olarak kamuoyu önünde bahsetmek, işi zora doğru sürmek olur. Hükümet kurma ile ilgili her konuyu gündeme getirmeleri, ama kamuoyunun önünde adım atmamızı güçleştirici açıklamalardan kaçınmaları önem taşır. En azından ilk turda herhangi bir önkoşul, önyargı olmaksızın görüşmelere başlamalıyız. Sık sık gündeme gelen kırmızı çizgiler, önkoşullar gibi ifadeleri ben uzlaşma kültürüyle uyumlu bulmuyorum. Bütün genel başkanlar ile hiçbir psikolojik bariyer olmaksızın görüşmeler yapacağımıza inanıyorum" diye konuştu.


"İLKESEL OLARAK BÜTÜN YASAKLARA KARŞIYIM; RTÜK İLE DE İLK FIRSATTA GÖRÜŞECEĞİM"


Seçim döneminde TV kanallarına kesilen cezalara ilişkin bir soru üzerine de Davutoğlu, "İlkesel ve şahsımla ilgili boyutu var. İlkesel olarak bütün yasaklara karşıyım. Seçim dönemi veya dışında olsun, basın yayın organlarına yasak getirilmesi doğru değil. Yeni dönemde inşallah bununla ilgili bazı yasal düzenlemelerle tedbirler alırız. Özellikle belli kanalların hedef alınmasını daha da yanlış buluyorum. Bunu kınıyorum. RTÜK ile de ilk fırsatta görüşeceğim" dedi.


DAVUTOĞLU, İFTARINI ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN ÜZERİNDE İŞÇİLERLE AÇTI


Başbakan Ahmet Davutoğlu, yapımı devam eden ve yüzde 70 oranında tamamlanan üçüncü köprü üzerinde işçilerle birlikte iftarını açtı. Davutoğlu, iftardan sonra yaptığı konuşmada, "70'te ilk köprü yapıldığında bütün başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Tek bir Türk firması bile küçük ortak halinde rol üstlenmemişti. 1988'de ikinci köprü yapıldığında, yine başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Ama bu köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri oluyor. Ne kadar gurur duysak azdır" dedi.
Davutoğlu, hükümet kurma görevi verildikten sonra Ankara'dan İstanbul'a geçerek, üçüncü köprü üzerinde verilen iftar programına katıldı. İşçilerle birlikte orucunu açan Davutoğlu, üzerine işçi önlüğü giyerek kürsüye çıktı.


Davutoğlu, sözlerine, "Değerli emekçi kardeşlerim. Her şeyden önce hepinizi selamların en güzeliyle selamlıyorum mübarek Ramazan akşamı. Allah'ın selamı üzerinizde olsun. Ramazanlar vardır ki belli mekanlarda ve belli insanlarla yaptığınızda özel anlam taşır. Bu sene çok güzel mekanlarda, dost yüzlerle bir araya geldik. Ama emin olun, bugün sizinle yaptığımız iftar özel bir anlam taşıyor. Çünkü bütün gün ter döküp, sonra iftarda rızkınızı yiyorsunuz. Hepinizi bu çerçevede hem tebrik ediyorum, hem alınterinizin anlamlı olduğu bu iftarda, terinizin döküldüğü alnınızdan öpüyorum. Bütün gün helal rızık için çalışan emekçiden daha değerli hiçkimse olamaz" diye başladı.


"NE KADAR GURUR DUYSAK AZ..."


Davutoğlu, şöyle devam etti:


"İstanbul'da ve emekçilerle yapılan bir iftardan daha güzel, daha kutsal bir iftar olur mu? Ve nerede? Üçüncü köprünün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün üzerindeyiz. Ve gurur duyuyoruz. 70'te ilk köprü yapıldığında bütün başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Tek bir Türk firması bile küçük ortak halinde rol üstlenmemişti. 1988'de ikinci köprü yapıldığında, yine başvuran müteahhit firmalar yabancıydı. Ama bu köprü, Türk işçilerinin, Türk mühendislerinin ve yüzde 67 Türk firma ortaklığının eseri oluyor. Ne kadar gurur duysak azdır. Bu vesileyle, İtalyan ve Koreli emekçilere, mühendislere, yöneticilere de teşekkür ediyorum. İşte büyük ideallerin sahibi olmak budur."


Marmaray ve Avrasya tüp geçidine dikkat çeken Davutoğlu, "Tarih boyu iki kez geçilen İstanbul Boğazı, Asya ile Avrupa'yı birleştirmek üzere, bizim dönemimizde 4 kez daha geçilmiş olacak. Beşincisi de inşallah 3 katlı tünel..."


"DÜĞÜNLER KÖPRÜ ÜZERİNDE OLACAK"


Başbakan Davutoğlu, iftar sırasında işçilerle evlilik üzerine de sohbet ettiklerini belirterek, şunları söyledi:


"Aldığımız iki kararı sizlerle paylaşmak isterim. Sordum işçilere, emekçilere aranızda bekar var mı? Bu köprü gelecek sene açılana kadar, Mayıs ayına kadar evlenen bütün bekarların düğünleri bu köprünün üzerinde yapılacak. Ve masraflar müteahhit firmadan, şahitlik de bizden olacak inşallah. Özellikle anneler, tez elden gelinleri hazırlayın, düğünleri burada yapalım. İkinci olarak, emekçilerimize özel bir kart verilecek ve işçilerimiz kendi yaptıkları köprüden geçerken ücret ödemeyecek."


Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurma görevini bugün kendisine verdiğini hatırlatan Davutoğlu, 7 Haziran'da ortaya çıkan tabloya göre bir hükümet oluşturmaya çalışacaklarını belirtti. Davutoğlu, "Türkiye'de ne yaşanırsa yaşansın, hiçbir yatırım yarım kalmayacak. Atılan hiçbir temel olduğu yerde kalmayacak. Birileri Türkiye'de ekonomik kriz çıkar, 90'lı yıllarda olduğu gibi koalisyonlar üzerinden, Bolu Tüneli gibi zamanla oraları unutulur diye bekliyorsa, yanılır. Attığımız her temel, başlattığımız her eser inşallah güzel bir şekilde tamamlanacak ve milletimize armağan edilecek. Şimdi daha hızlı çalışacağız"


Başbakan, sözlerini, "Burada döktüğünüz alınteri, 78 milyon içindir. Ve biz sizin bu emeğinizin takipçisi olacağız. Allah bu güzel eserin tamamlanmasını bize nasip eylesin" diye bitirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS