hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başbakan Davutoğlu: "Rusya bizim dostumuzdur"

  Başbakan Davutoğlu: Rusya bizim dostumuzdur
  expand

  Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

  Yeni kabine

  Bu liste Türkiye'nin öncelikli ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Bütün bu makamlar geçicidir. Baki olan kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Şimdi hepimize düşen görev milletimizin emanetine sahip çıkmaktır.

  Yoğun bir çalışma programı bizi bekliyor. Büyük heeflerimiz var. 2023 hedeflerine ulaşacak yapısal reformları gerçekleştireceğiz. 64. hükümetin üç temel misyonu olacak birincisi milleti temsil etmek ikincisi millete hizmet etmek üçüncüsü Türkiye'yi geleceğe taşımak. İnsan hak ve özgürlüklerine sadakatla bağlı örnek bir ülke haline getirmek için bütün gücümüzü seferber edeceğiz.

  Herkes emin olsun ki kimsenin hukukunu kimseye çiğnetmeyeceğiz. Dünyaya açık hukuka bağlı bir hükümet olacağız. Güç ve kuvvetin değil hukuk ve adaletin belirleyici olduğu bir anlayışla ülkemizi yöneteceğiz. Kibir ve gurur Allahın izniyle nefislerimizi rehin alamayacak. Herkesin hükümeti olacağız. Biz bu bereketli topraklara sevgi tohumu ekmeye geldik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bizim iktidarımızda kimnse kendini ötelenmiş hissetmeyecek. Ayrımcılığın her türlüsünü reddedeceğiz ve eleştiriye açık olacağız. Bizim gibi düşünmeyenlere saygıda ve iletişimde kusur etmeyeceğiz. Bu dava birliğin ve bütünlüğün davasıdır. Bütün dünyanın gözleri üzerimizdedir. Bizler bütün insanlığın meselelerrini mesele ediniyoruz. Hiç bir insanın hakkı yenmesin hiçbir ülkenin hudutları çiğnenmesin istiyoruz.

  Bu evrensel siyaset felsefesinin insanlık içni ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. 1 Kasım seçimleri akşamı Suriyeden Türkiyeye gelmiş olan bir kanaat önderi bana bir mesaj gönderdi. Şöyle diyordu; 'Türk kardeşlerimiz bu sçiemlerde elleriyle oy sandıklarına oylarını atarken sadece kendi kaderlerini değil bizim kaderimizi de berlirlediler. Bizler belki ellerimizle sandığa oy atmadık ama ellerimizi avuçlarımızı gökyüzüne açarak Allaha niyyaz ederek oylarımızı öyle kullandık' dedi. Aynı saatlerde dünyanın her bir köşesinde Arakan'da, Filistin'de, Semerkant'ta, Saray Bosna'da oylarını dualarıyla kullandılar.

  "5. parti diye söylenti yayanlar şimdi kongreye gitmeye korkuyorlar"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugüne kadar aramıza nifak sokmaya çalışanlar hep oldu ama hayal kırıklığa uğradılar. Parlamentoda 5. parti diye söylenti yayanlar şimdi kendi kongrelerine gitmeye korkuyorlar. Çünkü biz bu kadar kısa sürede hükümet programını yazarken bir çok meseleseyle derinlemesine uğraşırken onlar birbirizime nasıl çelme takarız peşindeler.

  Rus savaş uçağı

  Dün sabah saatlerinde Hatay'ın Yayladağı bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden uçak uyarılara rağmen hava sahasını terk etmeyince hava kuvvetlerimiz tarafından düşürüldü. Düşürülen uçağın milliyetinin Rusya Federasyonu olduğu Rus makamlarından yapılan açıklamada anlaşılmıştır. Bu uçak Türk hava sahası ihlali sırasında düşmüştür. Angajman kurallarımız açık bir şekilde izah edilmiştir.

  Bu hiç bir şekilde meydana gelmesini arzu etmediğimiz bir olaydır. Olay sonrasında gerekli bütün diplomatik tedbirleri alıyoruz. İhlal edilen egemen Türk hava sahası aynı zamanda NATO hava sahasıdır.

  Rusya makamlarına da olayın ayrıntıları konusunda bilgi verdik. Bizim Rusya ile siyasi ekonomik kültürel bağlarımız son derece güçlüdür. Rusya Federasyonu ile ipleri germek gerilim yaşamak gibi bir niyetimiz yoktur Rusya bizim dostumuzdur. Büyük devletler arasındaki ilişkiler iletişim kazalarına feda edilemez.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Bayırbucak'ta tek bir DEAŞ unsuru yoktur"

  Biz yanıbaşımızda büyük acılar yaşayan Suriye'ye barış gelsin demokrasi gelsin istiyoruz. DEAŞ'a karşı mücadele eden bütün tarafların mücadelesinin yoğunlaşması ve Suriye'de siyasi bir geçiş sürecinin sağlanması hayati bir neme sahiptir. Buradan bir kez daha bütün dünyaya çağrıda bulunuyorum; gelin bu yangını söndürelim. Masum sivlilleri katledinlere artık dur diyelim. Bayırbucak bölgesindeki Türkmen kardeşlerimize çok yoğun bir saldırı söz konusu. Bu olayları askeri istihbari ve diplomatik birimlerimizce yakından takip ediyoruz. Bunlar Suriye rejiminin sivil insanlara ne kadar zalimce saldırdığının delilidir. 

  Maalesef bu saldırılara Rus uçaklarının da katıldığı bilgisi de söz konusudur. Bayırbucak bölgesinde tek bir terör, tek bir DEAŞ unsuru yoktur. DEAŞ'a saldırıyoruz diyerek Bayırbucak'ın masum insanlarına saldırmasına göz yummayız. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Terörle mücadele

  Terörle mücadele kararlılığımız aynı şekilde devam edecektir. 1 Kasım'ın hemen ertesinde güvenlik birimlerimize verdiğim talimatı yeniledim. Bütün güvenlik birimlerimize bütün dağlar temizleninceye, bütün yaylalar barış ve huzura kavuşana kadar bütün hendekler kapatılana kadar mücadeleye devam edeceksiniz. Biz bu kararı alırken çok düşündük, ama kararı bir kez aldık mı uygulamada da tereddüt göstermeyiz. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow