Başbakan Erdoğan: "HSYK suç işledi"

Başbakan Erdoğan: "HSYK suç işledi"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan HSYK'nın suç işlediğini belirterek, "Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Bu HSYK’yı kim yargılayacak" dedi. Başbakan, Danıştay'ın Adli Kolluk Yönetmeliği ile ilgili kararını da, "Gereği yapılır" sözleriyle değerlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sakarya Üniversitesi'nde konuşuyor

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"11 yılda Türkiye'yi çok farklı bir konuma yükselttik. Bu başarının en temel formülünü bir kez daha hatırlatmak bu formül üzerinde bir kere daha durmak istiyorum. İstikrar ve güven. 11 yılın en temel formülü bu iki sır kelimedir.

Türkiye'nin yakın tarihine baktığınızda istikrar ve güvenin olduğu dönemlerde Türkiye'nin atılım yaptığını net olarak görüyoruz.

Mevcut uluslararası sistemde bir kazanan varsa biliniz ki bir de kaybeden vardır. Bir kaybeden varsa bir de kazanan vardır. Türkiye'nin kaybettiği dönemleride birileri kazanmıştır.

Faiz bu noktada en somut örneklerden biridir. Bir ülkenin borçlanmada kullandığı fazi oranları yüksekse o ülke kaybediyor demektir.

Faizler 2002 seviyesinde kalsaydı 642 milyar TL kaybedecekti. Başarının tek sırrı insandır. Niye insandır? Emek, istihdam, tüketim, üretim insan varsa vardır. Yatırımı yapmamız gereken insandır o nedenle.

Olumlu gelişmeler istikrarsızlıktan kazanç sağlayanları rahatsız ediyor.

Terörün uluslararası çevreleri zengin eden bir boyutu var. Terör varsa silah satarsınız.

Önümüzde iki seçenek var. Ya eski Türkiye devam edecek, Türkiye kaybedecek birileri kazanacak ya da yeni Türkiye kurulacak. Türkiye kazanacak o birileri kaybedecek.

Herkes eski Türkiye’yi gördü, yaşadı. Eski Türkiye yeniden baskılarla, yasaklarla yolsuzlukla devam etmek anlamına geliyor.

Yeni Türkiye yasaklarından tamamen kurtulmuş, yolsuzlukla mücadelesini sürdüren, herkesin kardeşçe yaşadığı bir ülke anlamına geliyor.

Son zamanlarda yolsuzluk adın altında başlatılan soruşmalar yeni Türkiye’nin önüne çıkarılmış engeldir.

Birçok şey yavaş yavaş gündeme gelecek. Burada yolsuzluğa bulaşmış olanlar varsa ortaya çıkıyor. Birileri devletin malını yetimin hakkını alıyor söğüşlüyorsa onun de hesabını da biz sorarız.

Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Başsavcı, savcının nasıl bilgi sızdırdığını açıkladı. HSYK burada suç işledi.

Adli Kolluk'la ilgili bir dava sürerken kalkıp açıklama yapıyorlar. Anayasa'nın 138. Maddesine aykırı hareket ediyorlar. Bu HSYK’yı kim yargılayacak. Öyle bir yetkim olsa anında yargılayayım. Kim yargılayacak biliyor musunuz. Millet. Son günlerde iki şey söyledim. Ya millet ya zillet.

Bir savcı adliyenin önünde bildiri dağıtıyor. Böyle bir savcı bizim için  adaletin yüz karasıdır.  HSYK  sen bu savcıyla ilgili ne yapacaksın.

Milletimiz bize 'git' derse gideriz, bizim saygı duyduğumuz millettir. Millet 'kal' derken birilerinin 'git' demesine de kulak asmayız."

Başbakan Erdoğan, Sakarya Üniversitesinden ayrılışında gazetecilerin
Danıştayın, Adli Kolluk Yönetmeliğine ilişkin kararına ilişkin sorusu üzerine
"gereği yapılır" dedi.

"CHP şu anda bu örgütün bir bastonu"

Sakarya'da halka da seslenen Başbakan şöyle konuştu:

"Devlet içine sızmaya çalışan, devlet içinde devlet oluşturmaya çalışan kirli örgüte CHP yıllarca sövdü, hakaret etti, yıllarca istismarını yaptı. Aynı CHP şu anda bu örgütün adeta bir bastonu, bir dayanışma örgütü gibi.

Gazeteleri, medyayı yanına almak suretiyle gizlilik esası olan bütün dosya münderacatını medyada görüyoruz. Sen bu servisi nasıl yaparsın, bu ne demek bu? Sen tertemiz insanları, bununla nasıl lekelersin? Bu insanların bu ülkenin ekonomisinde, bu ülkenin iş hayatında, bilim hayatında, vakıf hayatında farklı yerleri varken bunları senin lekelemeye hakkın var mı?
Önce sen nereye çalışıyorsun, bunu açıkla, bunu. Sen açıklamazsan biz
açıklayacağız bunları da.

İstiyoruz ki bu ülkenin istikametini sadece ve sadece millet belirlesin. Biz olsak da olmasak da biz kazansak da kazanmasak da istiyoruz ki bu ülkede millet ne diyorsa o olsun."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS