Başbakan Yıldırım Bağdat'a gitti, ardından da Erbil'e geçecek

Başbakan Yıldırım Bağdat'a gitti, ardından da Erbil'e geçecek

Başbakan Binali Yıldırım Irak'la uzun süren gerginlik döneminin ardından Bağdat'ta mevkidaşı Haydar el İbadi'yle görüştü. Gündem ağırlıklı olarak terörle mücadeleydi. Özellikle de Sincar'daki PKK varlığı ve Başika'daki Türk askeri birliği konuşuldu. Başbakan Yıldırım daha sonra Erbil'e geçerek Mesud Barzani ile de görüşecek.

Başbakan Binali Yıldırım Irak'ın başkenti Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüştü. En önemli gündem maddesi güvenlik, terörle mücadele ve PKK'nın Irak topraklarındaki varlığının önlenmesiydi.


Başbakanlık ve bazı bakanlıklara atamalar yapıldı


Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "TC ANA" ile Irak'a gitti. Başbakan Yıldırım'ı Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Valisi Ercan Topaca, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ile diğer yetkililer uğurladı.


Başbakan Yıldırım Bağdat'ta Iraklı mevkidaşı Haydar el İbadi ile görüştü. Görüşmede gündem geçtiğimiz aylarda iki ülkenin ilişkilerinin gerilmesine yol açan ve karşılıklı sert açıklamalara neden olan Başika'daki Türk askeri birliği ve PKK'nın Sincar'daki varlığıydı. İki başbakan başbaşa görüştü, terörle mücadeleyi ve bölgesel sorunları da ele aldılar. 


Yıldırım ve İbadi'nin görüşmesinden sonra da Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısı yapıldı. Toplantıya Başbakan Yıldırım ile birlikte Irak'a giden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci katıldı. 


Erbil'de Barzani ile görüşecek


Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi'yle de görüşeceği belirtilen Başbakan Yıldırım, parti yetkilileri, Irak'ın önde gelen bazı siyasi yetkilileri, kanaat önderleri ve Iraklı Türkmenlerin temsilcileriyle de bir araya gelecek. Başbakan Yıldırım'ın Bağdat’taki temaslarının ardından Erbil'e geçerek IKBY Başkanı Mesud Barzani ve Başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüşmeler yapacağı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS