Başbakan Yıldırım: 'Cumhurbaşkanıyla beraber ölüm pahasına direnme kararı aldık'

Başbakan Yıldırım: 'Cumhurbaşkanıyla beraber ölüm pahasına direnme kararı aldık'

Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya geldi. Yıldırım, "15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı ile ölüm pahasına darbeye karşı çıkma kararı aldık" dedi. Başbakan ayrıca bugüne kadar memuriyetten çıkarılanlarla birlikte 81 bin 494 kişinin açığa alındığını açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün medya temsilcilerine Çankaya Köşkü'nde verdiği kahvaltılı toplantı ilginç bir olayla başladı.


Toplantının başında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in cep telefonu çalmaya başlayınca, Başbakan Yıldırım'a yönelerek, "Başbakanım beni arıyorsunuz" dedi. Yıldırım ise, "Hayır ben aramadım seni, nerede benim telefonum, belki korumalar yanlışlıkla aramıştır" diyerek cep telefonunu istedi.


Erdoğan Aktaş: Binali Yıldırım 'Suriye'de bir sürpriz olabilir' dedi


Başbakan Yıldırım'ın cep telefonu getirilip kendisine verildiğinde telefonunun kayıtlarında Şimşek'i aramadığı görüldü. Şaşırtan bu olay üzerine medya temsilcilerinin "Siber saldırıya mı maruz kaldınız" esprisi Başbakan Yıldırım ve toplantıya katılanları kahkahalara boğdu.


Başbakan Yıldırım, toplantıda 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Yıldırım, Gülen'in iadesi, ABD ile ilişkiler, Rusya ile ilişkilerin yeniden normalleşmesi ve Suriye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:


-Açığa alınanların sayısı 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkarılanların sayısı 4 bin 897. Bunların 3 binden fazlası asker. Genel toplam 81 bin 494.


-15 Temmuz'da cumhurbaşkanı ile ölüm pahasına darbeye karşı çıkma kararı aldık.


-ABD bu işi geçiştiremez, FETÖ'nün yaptığı ayan beyan ortada. Amerika ile ilişkilerimizin asla pazarlık kaldırmayacak tek boyutu vardır, O da FETÖ örgütünün ele başısının iadesidir. Türkiye'deki Amerikan karşıtlığının devam edip etmemesi de buna bağlı. Çünkü halkta bu konuya dönük büyük bir tepki var.


-Fethullah Gülen'in teslim edilmesinden başka ABD ile bir uzlaşmamız olamaz.


-15 Temmuz'dan sonra ABD'nin tutumu daha iyi ve harekete geçtiler, ABD Başkan Yardımcısı Biden da gelecek.


-Örgütün iş dünyası kaynaklarında kurumu değil kişiyi soruşturacağız.


-17-25 Aralık sonrası örgütle bağını kesmeyen şirketleri MASAK inceleyecek. FETÖ ile mücadele konusunda bizim miladımız 17-25 Aralık. İş dünyası ile yakın ilişkileri var, para kaynakları var. Bazı şirketler, holdingler, yapılanmalar FETÖ ile, o örgüte bağlı kişi ve kuruluşlarla bazı ilişkilere girmiş, mal alıp satmış olabilir. Ama, 17-25 Aralık'tan sonra ilişkilerini devam ettirdiyse bu soruşturma kapsamıdır.


- (FETÖ) Örgütten olanlarla direkt ilişkisi olmayanları ayırmakta zorluklar var ama hatasız iş yapmak için çok çaba harcıyoruz. Bunların kendi iletişim ağları var. 50 bin kişilik bir yapı. Direk örgütte olanlarla hasbel kader bulaşmış olanları titizlikle ayıracağız. Elimizdeki bilgiler sınırlı ama biz minimum hata ile normalleşme için çaba harcıyoruz. Asker, sivil bürokrasi, iş dünyasından olanları belirliyoruz.


-Suriye konusunda önümüzdeki 6 ayda çok önemli gelişmeler olursa şaşırmayın.


- Önümüzdeki 6 ayda Suriye ile ilgili sürpriz bir gelişme olursa şaşırmayın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS