Başbakan Yıldırım'dan İngiltere yorumu

Başbakan Yıldırım'dan İngiltere yorumu

Başbakan Yıldırım'dan İngiltere yorumu

Başbakan Binali Yıldırım İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararını değerlendirdi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararına ilişkin, "Biz birliğin güçlenerek gelecekte devamından yanayız. Bu, Avrupa'nın barışı, bölgenin istikrarı için önemli bir konudur. Ancak bu konuda Avrupa Birliği'nin, kendisini diğer bölge ülkelerinden soyutlayan bir anlayışı terk etmesi gerekir, daha kucaklayıcı bir vizyon ve gelecek arayışında olmalıdır." dedi.

Almanya Başbakanı Merkel'den ilk açıklama

Yıldırım, Söğütözü'ndeki Başyazıcıoğlu Camisi'nde kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. İngiltere'nin AB'den ayrılma kararına ilişkin bir soru üzerine Yıldırım, dün İngiltere'de AB üyeliğine devam etmesi ya da etmemesi yönünde bir referandum yapıldığını anımsattı.

Yıldırım, İngiltere seçmeninin birlikten ayrılma yönünde bir irade ortaya koyduğunu belirterek, "Alınan bu karar, İngiltere halkı için ümit ederim doğru ve hayırlı bir karardır, bunun üzerine söz söylememiz çok bir anlam ifade etmez." değerlendirmesinde bulundu.

Kararın asıl muhatabı olan AB'nin, bu gelişmeyi çok iyi okuması ve gelecek vizyonunu tekrardan gözden geçirmesi gerektiğine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Kapsayıcılığını, kuşatıcılığını demek ki bütün üyeleri içine alacak şekilde ideal bir noktada olmadığı anlaşılıyor. Burada bir memnuniyetsizlik söz konusu olduğu, bu referandumla ortaya çıkmış oldu. Yıllardan beri Türkiye, Avrupa Birliği yolunda çalışan ve hareket eden bir ülke. Bu ve buna benzer gözlemlerimizi, tespitlerimizi de biz, çeşitli vesilelerle birliğin çeşitli karar mercileriyle paylaştık.

İngiliz basını referandumu böyle gördü

Biz, birliğin güçlenerek gelecekte devamından yanayız. Bu, Avrupa'nın barışı, bölgenin istikrarı için önemli bir konudur. Ancak bu konuda Avrupa Birliği'nin kendisini, diğer bölge ülkelerinden soyutlayan bir anlayışı terk etmesi gerekir, daha kucaklayıcı bir vizyon ve gelecek arayışında olmalıdır. Kısacası İngiliz seçmeninin kaygılarını iyi okuması, birliğin gelecekteki durumu hakkında da önemli sonuçlar doğuracaktır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Yıldırım, "Kampanya esnasında sayın Cameron, İngiltere'nin birlikte kalması için kampanyasını Türkiye üzerine oturtmasına rağmen, Türkiye üzerinden bazı acayip, garaip laflar etmesine rağmen İngiliz seçmeni bu sözlere itibar etmemiş, Türkiye hakkındaki düşüncelerinin doğru olmadığını da bu kampanyayla Sayın Cameron'a bildirmiştir. Türkiye'ye vade biçen Cameron'a İngiliz halkı tarih vermiştir, vade biçmiştir." diye konuştu.