Bayrak yakma iddiası ilçeyi karıştırdı

Bayrak yakma iddiası ilçeyi karıştırdı

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesindeki yapımı devam eden TOKİ konutlarında bayrak yakıldığı iddiası ilçeyi karıştırdı. Bayrak yaktıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 işçi suçlamaları kabul etmeyerek bayrağın kaynak çalışması sırasında sıçrayan kıvılcımdan alev aldığını söyledi.

İddialara göre, Dağçeşme Mahallesi'deki TOKİ konutları inşaatında çalışan bir grup işçi, akşam saatlerinde inşaatta yanmış bir Türk Bayrağı buldu. İşçiler, bayrağı Doğu ilerinden gelen 3 işçinin yakmış olabileceği iddiasında bulundu. Durumun polise bildirilmesinin ardından 3 işçi gözaltına alındı. Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği'ne götürülen işçiler suçlamaları kabul etmeyerek inşaatta asılı olan Türk Bayrağının kaynak çalışması yapılırken sıçrayan kıvılcımla alev aldığını öne sürdü.


CHP'li belediyeden AK Partili kadınların protestosuna fotoğraflı yanıt


Artvin’de elektrik hattı için ağaç kesimine tepki


Bayrak yakıldığını duyan ilçe sakinlerinden bazıları TOKİ konutların bulunduğu yere gitti. Kalabalık burada bir süre bekledi. TOKİ konutlarına Türk Bayrakları asan kalabalık daha sonra buradan ayrılıp Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği önüne geldi.


Sayıları 500'ü bulan kalabalık, Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği önünde beklemeye başladı. Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Polis Merkezi Amirliği önüne geldi. Kaymakam Hatipoğlu kalabalığa hitaben konuşma yaparak dağılmalarını istedi. Kalabalıktan bazıları bayrağı yaktıkları öne sürülen işçilerin kendilerine verilmesini isteyerek "Onları bize verin, gereğini yaparız" dedi. Kaymakam Hatipoğlu ise tekrar kalabalığı konusunda uyardı.


Yaşanan gerginlik üzerine Kütahya'dan çevik kuvvet polisleri ilçeye sevk edildi. Polisler, Tavşanlı Polis Merkezi Amirliği çevresinde güvenlik önlemi aldı.


Polis müdahale etti


Gruptan bazıları polislerin üzerine taş ve şişe atması üzerine, emniyet güçleri biber gazıyla müdahalede bulunarak göstericileri dağıttı.


Başlarına taş ve şişe isabet etmesi sonucu 4 polisin ve bi rgazetecinin yaralandığı olaylarda, 4 gösterici gözaltına alındı.


Bayrak yaktıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 işçi ise ifadelerinin ardından olayların büyümemesi için güvenlik güçlerince ilçeden uzaklaştırıldı.


Öte yandan, göstericiler tarafından ateşe verilen işçilerin kaldığı baraka itfaiye ekiplerince söndürüldü.


Suçlanan işçi: O bayrağı ben asmıştım, niye yakayım?


Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ndeki TOKİ Konutları inşaatında 'bayrak yakıldığı' iddiasıyla gözaltına alınan işçinin serbest bırakıldığı belirtildi. Yetkililer Tavşanlı İlçesindeki 'bayrak yakma' iddiasıyla TOKİ konutları inşaatında çalışan 1 işçinin dün akşam saatlerinde gözaltına alındığını açıkladı. Suçlamaları kabul etmeyen işçi ifadesinde, yanan bayrağı kendisinin astığını ve düşmesin diye de demir telle bağladığını söyledi. Adı açıklanmayan işçi, "Hava kararmak üzeriydi. İşleri bitirmek için hızlı çalışırken kaynak makinesinden çıkan kıvılcım nedeniyle bayrak alev aldı. Bu bayrağı ben asmıştım. Düşmesin diye de demir telle bağlamıştım. Ben kasıtlı bir şey yapmadım. Böyle bir şeyle suçlanmak beni çok üzdü. Kendi astığım bayrağı niye yakayım?" dedi. İnşaat işçisi ifadesi alındıktan sonra dün saat 21.00 sıralarında cumhuriyet savcılığının talimatıyla serbest bırakıldı, ancak Tavşanlı Polis Merkez Amirliği önünde toplanan kalabalık nedeniyle dışarı çıkamadı. Kalabalığın saat 03.00 sıralarında dağılmasının ardından polisler TOKİ işçisini geniş güvenlik önlemleri altında sivil bir plakalı araçla Kütahya'ya götürüp ve buradan da otobüsle memleketine gönderdi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS