Bayramda EFT yapılabilir mi, EFT hesaba ne zaman geçer?

Bayramda EFT yapılabilir mi, EFT hesaba ne zaman geçer?

Kurban Bayramı içerisinde EFT yapmak isteyen kişiler ödenen miktarların karşı hesaba ne zaman geçeceğini araştırmayı sürdürüyor. Peki, EFT işlemleri hangi saatler arasında yapılıyor ve ödemeler hesaba ne zaman düşüyor?

EFT yapmak isteyen kişiler bayramda bu işlemin geçerli olup olmadığını araştırıyor. Elektronik fon transferi ya da kısaca EFT bankalar arası bir işlem olarak biliniyor.


EFT işlemi sadece belirli saatler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. 08:30-17:30 saatleri arasında anlık yapılan bu işlem mesai saatleri dışında ve resmi tatillerde beklemeye alınıyor. Yani bayramda EFT yapmak isteyen kişiler paraların hesaba geçmesi için bir sonraki mesai başlangıcını beklemek zorunda olacaklar. Yani 15 Ağustos 2019 Perşembe günü EFT ile para alan kişiler hesaplarındaki tutarı görebilecek.


EFT NEDİR?


TCMB'den alınan bilgilere göre EFT; TCMB’nin sahibi ve işleticisi olduğu Elektronik Fon Transfer (EFT) sistemi, Türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatını sağlayan sistemdir. 1992 yılında kurulan EFT sisteminin 2000 yılında teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım ve donanımında önemli değişiklikler yapılmıştır. EFT sisteminde gerçekleşecek işlemlere ilişkin herhangi bir alt veya üst limit bulunmaması ve küçük tutarlı ödeme işlem adedinin toplam ödeme işlemleri içindeki payının oldukça yüksek olması, büyük tutarlı ve acil ödemelerin gerçekleşmesinde bir risk unsuru oluşturmaktaydı. Bu nedenle 7 Aralık 2012 tarihinde işlevsel bir ayrıma gidilerek, EFT sisteminin müşteriler arası TL aktarım sistemi ve bankalararası TL aktarım sistemi olmak üzere 2 bileşene ayrılması sağlanmıştır.


Müşteriler arası Türk lirası aktarım sistemi bileşeninde hesaba ve isme yapılan müşteri ödemeleri, kamu ödemeleri, konut, iş yeri ve diğer kira ödemeleri, maaş ve kredi kartı ödemeleri gibi bankaların müşterileri adına gerçekleştirdikleri ödemeler, bankalararası Türk lirası aktarım sistemi bileşeninde ise bankaların birbirleri arasında gerçekleştirdikleri ödemeler ile yurt dışı finansal kuruluşlara sağladıkları muhabirlik hizmetlerine ilişkin bankacılık ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Mevcut durumda her iki bileşen de TCMB tarafından oluşturulan yazılımlarla hizmet vermektedir. Alacaklandırma esasına göre çalışan EFT sisteminde ödemeler bekletilmeden alıcılarına iletilmekte ve gün sonunda, gerçekleşmeyen emirler iptal edilmektedir.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS