Bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak? İşte bedelli ücreti

Bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak? İşte bedelli ücreti

Bedelli askerlik düzenlemesini kapsayan yeni askerlik sistemi kabul edildi. Böylelikle bedelli askerlik düzenlemesi kalıcı hale geldi. Düzenlemenin kalıcı hale gelmesiyle birlikte bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler “Bedelli askerlik ücreti ne kadar?” ve “Bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte, tüm merak edilenler…

Yeni askerlik sisteminin kabul edilip yürürlüğe girmesiyle birlikte bedelli askerlik kalıcı hale geldi. Bedelli askerlik düzenlemesinin kalıcı hale gelmesinin ardından düzenlemeden yararlanmak isteyen gençler “Bedelli askerlik başvuruları ne zaman?” ve “Bedelli askerlik ücreti ne kadar?” sorularının cevabını araştırıyor. İşte bedelli askerlikle ilgili tüm merak edilenler…


BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularının önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Bakaya ve yoklama kaçakları için 1 Kasım’da sona ermesi bekleniyor. Yani 460 binin üzerindeki yoklama kaçağı 1 Kasıma kadar başvurularını yapmak zorundalar. Yasanın kabulü sonrası yoklama kaçağı ve bakaya olanlar ise bedelli askerlik düzenlemesine başvuru yapamayacaklar.


MSB’DEN BEDELLİ ÜCRETİ MÜJDESİ


2019 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 31 bin lira olarak belirlendi. Sistem gereği 6 ayda bir defa 6 aylık kat sayı göz önüne alınarak bedel ücretine zam yapılması gerekiyor. Yani normal şartlarda Temmuz ayı ile birlikte 31 bin liralık bedelin artması gerekecekti. Ancak Milli Savunma Bakanlığı mağduriyeti önlemek amacıyla bu yıl için ücreti 31 bin lirada sabitledi. Belirlenen ücret 2020 yılının Ocak ayında belirlenen kat sayıya göre artacak.


DÖVİZLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?


Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı. Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.


BEDELLİ ASKERLİK KURASI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularında kontenjan ise 145 bin… Başvuruların 145 binden fazla olması durumunda kuraya gidilecek. Bedelli askerlik kuralarının ise Aralık ayında yapılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS