Bedelli askerlik başvuruları son durum: Bedelli başvuruları başladı mı?

Bedelli askerlik başvuruları son durum: Bedelli başvuruları başladı mı?

“Bedelli askerlik başvuruları başladı mı?” sorusunun cevabı, son günlerde cevabı en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Yeni askerlik sisteminin kabul edilmesiyle birlikte bedelli askerlikte kalıcı hale geldi. Peki, bedelli askerlik başvuruları başladı mı? İşte, bedelli askerlikte son durum…

Bedelli askerlik düzenlemesini kapsayan yeni askerlik sistemi kabul edilip yürürlüğe girdi. Yeni sistemin yürürlüğe girmesiyle birlikte de bedelli askerlik kalıcı hale geldi. Peki, bedelli askerlik başvuruları ne zaman başlayacak? İşte bedelli askerlik başvurularıyla ilgili tüm detaylar…


BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ...


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?


2019 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 31 bin lira olarak belirlendi. Sistem gereği 6 ayda bir defa 6 aylık kat sayı göz önüne alınarak bedel ücretine zam yapılması gerekiyor. Yani normal şartlarda Temmuz ayı ile birlikte 31 bin liralık bedelin artması gerekecekti. Ancak Milli Savunma Bakanlığı mağduriyeti önlemek amacıyla bu yıl için ücreti 31 bin lirada sabitledi. Belirlenen ücret 2020 yılının Ocak ayında belirlenen kat sayıya göre artacak.


DÖVİZLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?


Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan bu madde hükümlerinden yararlandırılacak. Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.


BEDELLİ ASKERLİK KURASI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularında kontenjan ise 145 bin… Başvuruların 145 binden fazla olması durumunda kuraya gidilecek. Bedelli askerlik kuralarının ise Aralık ayında yapılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS