Bedelli askerlik fiyatı ne kadar? Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi

Bedelli askerlik fiyatı ne kadar? Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi

Bedelli askerlik fiyatı ve yeni askerlik sistemi ile ilgili son gelişmeler, henüz vatani görevini yerine getirmemiş gençler tarafından en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik fiyatı ile ilgili detayları açıkladı. Öte yandan ücretle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi. İşte son durum…

Bedelli Askerlik sistemiyle ilgili son gelişmeler, gençlerin yakın takibi altında. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları geçtiğimiz haftalarda açıkladı. Konuyla ilgili en çok araştırılanlar arasında ise bedelli askerlik fiyatı yer alıyor. Bedelli askerlik fiyatı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da son dakika açıklaması geldi. Peki; 2019 yılında bedelli askerlik fiyatı ne kadar? İşte, yeni askerlik sistemi ile ilgili detaylar…

BEDELLİ ASKERLİK FİYATI NE KADAR?

Bedelli askerlik, yeni askerlik sistemi ile birlikte sürekli hale gelecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik ücretinin subay maaşlarıyla aynı oranda olacağını söyleyip, bu ücretin de suay maaşlarına göre 6 ayda bir defa yenileceğini sözlerine ekledi. Akar, bedelli askerlik ücretinin 2019 yılında 31 bin 349 TL olacağını duyurdu. Ancak hemen belirtelim ki bu düzenleme henüz yasalaşmadı.

ERDOĞAN’DAN BEDELLİ ASKERLİK AÇIKLAMASI

Öte yandan bedelli askerlik ücreti ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi. Erdoğan, bedelli askerlik ücretinin düşürülmesiyle ilgili taleplere şu sözlerle yanıt verdi:

Burada bu kadar harcamalar yapılacak ki bu bedel ta nerelerdeydi biliyorsunuz. Düşürdük, düşürdük, düşürdük şu anda geldiği yer 5 bin avro. Bu şimdi o günün kuru üzerinden değerlendirilecek. Ücretler orada TL olarak neye tekabül ediyor, o parayı ödeyecek. Bir şöyle olsun, bir böyle olsun böyle bir durum söz konusu olmayacak." dedi.

BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayan yeni askerlik sistemi yasa teklifinin önümüzdeki Nisan ayında TBMM gündemine geleceğini söyledi. Eğer, düzenleme Bakan Akar’ın açıkladığı şekliyle yasalaşırsa, bedelli askerlik sürekli hale gelecek ve bedelli askerlik ücreti 2019 yılı için 31 bin 349 TL olacak.

ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK Mİ?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili en çok merak edilenlerin başında ise; “Askerlik düşecek mi?” sorusunun cevabı yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile ilgili bu konuya da değinen Akar, lise, lisans ve yüksek lisans mezunlarının istemeleri halinde 6 ay askerlik yapabileceklerini söyledi. Böylelikle yeni askerlik sistemine göre bedel ödenmediği takdirde eğitim durumu gözetilmeksizin askerlik süresi 6 ay olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS