Bedelli askerlik: Tarih verildi! İşte tek tip askerlik ile ilgili son açıklama

Bedelli askerlik: Tarih verildi! İşte tek tip askerlik ile ilgili son açıklama

Bedelli askerlik düzenlemesi sonrası gençlerin en önemli gündem maddeleri arasında tek tip askerlik yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile ilgili AK Parti'den yapılan ve tarih ile ilgili soru işaretlerini büyük ölçüde gideren son dakika açıklaması heyecanı bir kat daha arttırdı. İşte tek tip askerlik ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'den yapılan son açıklama...

Bedelli askerlik düzenlemesinin sürekli hale gelmesinin ön görüldüğü tek tip askerlik yani yeni askerlik sistemi son günlerin en çok konuşulanları arasında yer alıyor. Olası ihtimaller Ankara kulislerinde yüksek sesle konuşulurken, konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'den peş peşe açıklamlar birbirini izledi. 

Yapılan açıklamlar sonrası gençler; "Bedelli askerlik kalıcı olacak mı?" "Tek tip askerlik ne zaman getirilecek?" ve "Yeni askerlik sistemi hangi detayları içeriyor?" sorularının cevabını araştırıyor. İşte konu ile ilgili yapılan son açıklamalar ve yeni askerlik sistemi ile ilgili olası ihtimaller....

"NİSAN AYINDA TBMM GÜNDEMİNE GELİR!"

Bedelli askerlik ile ilgili son açıklama AK Parti'den geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 25 Şubat Pazartesi günü yaptığı açıklamada yeni askerlik sistemi (tek tip askerlik) ile ilgili önemli açıklamlarda bulundu. Ajansların son dakika olarak duyurduğu açıklama şu şekilde:

"Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine gelir"

"KURUMLAR BİR TASLAK ORTAYA ÇIKARDI"

Bedelli askerlik düzenlmesini kalıcı hale getirmesi beklenen yeni askerlik sistemi ya da başka bir deyişle tek tip askerlik düzenlemesi ile ilgili ise merak edilen detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaştı. İşte, Erdoğan'ın konu ile ilgili değerlendirmeleri:

"Kurumlar çalışmalarını yapıp, bir taslak ortaya çıkarttılar. Şimdi burada özellikle gençlerimizin merakla beklediği bu meselede geldiğimiz noktayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi halen lisans ve lisans üstü programları bitirenler 12 ay yedek subay veya 6 ay kısa dönem er, erbaş olarak askerlik yapıyor. Lisans düzeyinde aşağıda eğitim seviyesine sahip olanlar ise 12 ay er ve erbaş olarak askerlik görevini şu an itibarıyla yerine getiriyor. Bir de yurt dışındaki vatandaşlarımızın faydalandığı dövizle askerlik ile zaman zaman başvurulan bedelli askerlik uygulamaları var."

"10 AYLIK KITA GÖREVLERİNDE MAAŞ ÖDENECEK!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

TEMEL EĞİTİM BİR AY OLACAK

Bedelli askerlik ile ilgili merak edilen konulara da değinen Erdoğan; bedelli askerliğin yeni askerlik sistemi ile birlikte kalıcı hale geleceğini söyledi.

İşte bedelli ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'da önemli açıklamlar:

Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler.

BEDEL NE KADAR OLACAK?

Öte yandan bedelli askerlik ile ilgili merak edilen diğer bir konu ise bedelin ne kadar olacağı... Hürriyet Gazetesi yazarı Uğur Ergan'ın aktardığı bilgiye göre Ankara'da 2 bin euro (Yaklaşık 12 bin lira) ihtimali üzerinde duruluyor. Ancak yığılma olması ihtimaline karşı Ergan, bedelin arttırılabileceği ihtimalinin de kuvvetli olduğunu hatırlatıyor. Arıca bedelin her yıl yeniden düzenlenmesi de ihtimaller arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS