Bedelli askerlik ücreti 2019: MSB’den bedelli askerlik yapacaklara müjde

Bedelli askerlik ücreti 2019: MSB’den bedelli askerlik yapacaklara müjde

Bedelli askerlik, yeni askerlik sisteminin yasalaşmasıyla birlikte kalıcı hale geldi. Yani askerlikle yükümlü her vatandaş istemesi halinde herhangi bir yaş sınırı olmaksızın bedelli askerlikten yararlanabilecek. Peki, bedelli askerlik 2019 ücreti ne kadar? Milli Savunma Bakanlığı – MSB’den konuyla ilgili müjdeli haber geldi. İşte merak edilen tüm detaylar…

Bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayan yeni askerlik sistemi yasalaştı. Yeni askerlik sistemiyle birlikte bedelli askerlikte kalıcı hale geldi. Yani isteyen her asker adayı yaş şartı olmaksızın bedelli askerlikten yararlanmak için başvuruda bulunabilecek. Peki, bedelli askerlik ücreti 2019 yılında ne kadar olacak? İşte, Milli Savunma Bakanlığı – MSB’den konuyla ilgili yapılan müjdeli açıklama…


BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularının 1 Temmuz pazartesi günü başlaması bekleniyor. Bakaya ve yoklama kaçakları için 1 Kasım’da sona ermesi bekleniyor. Yani 460 binin üzerindeki yoklama kaçağı 1 Kasıma kadar başvurularını yapmak zorundalar. Yasanın kabulü sonrası yoklama kaçağı ve bakaya olanlar ise bedelli askerlik düzenlemesine başvuru yapamayacaklar.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?


2019 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 31 bin lira olarak belirlendi. Sistem gereği 6 ayda bir defa 6 aylık kat sayı göz önüne alınarak bedel ücretine zam yapılması gerekiyor. Yani normal şartlarda Temmuz ayı ile birlikte 31 bin liralık bedelin artması gerekecekti. Ancak Milli Savunma Bakanlığı mağduriyeti önlemek amacıyla bu yıl için ücreti 31 bin lirada sabitledi. Belirlenen ücret 2020 yılının Ocak ayında belirlenen kat sayıya göre artacak.


DÖVİZLİ ASKERLİK NASIL OLACAK?


Yurt dışında ikamet eden ve çok vatandaşlık hakkına sahip olanlar, en az 3 yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunmaları halinde, çalışma şartı aranmadan bu madde hükümlerinden yararlandırılacak. Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar da 31 bin lira karşılığı Euro yatırarak askerliğini yapmış sayılacak.


BEDELLİ ASKERLİK KURASI NE ZAMAN?


Bedelli askerlik başvurularında kontenjan ise 145 bin… Başvuruların 145 binden fazla olması durumunda kuraya gidilecek. Bedelli askerlik kuralarının ise Aralık ayında yapılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS