Bedelli askerlik ücreti belli oldu! İşte Bakan'dan son dakika açıklaması

Bedelli askerlik ücreti belli oldu! İşte Bakan'dan son dakika açıklaması

Bedelli askerlik ücreti belli oldu! İşte Bakan'dan son dakika açıklaması

Bedelli askerlik 2019 ücreti belli oldu! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlik ücretini açıklayıp yeni askerlik sistemi ile ilgili detayları anlattı. Peki; askerlik düşecek mi? Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? İşte, yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik ile ilgili detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bedelli askerlik ve yeni askerlik sistemi ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan açıklama geldi. Akar, yaptığı açıklamada yeni düzenleme ile tek tip askerliğin geleceğini söyleyip, bedelli askerlik ücretinin 2019 yılında ne kadar olacağını açıkladı. Peki; bedelli askerlik ücreti ne kadar? Askerlik süresi düşecek mi? İşte yeni askerlik sistemi ve bedelli askerlik ile ilgili tüm merak edilenler…

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ – 2019

Bedelli askerlik, yeni askerlik sistemi ile birlikte sürekli hale gelecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik ücretinin subay maaşlarıyla aynı oranda olacağını söyleyip, bu ücretin de suay maaşlarına göre 6 ayda bir defa yenileceğini sözlerine ekledi.

Akar, bedelli askerlik ücretinin 2019 yılında 31 bin 349 TL olacağını duyurdu.

Ancak hemen belirtelim ki bu düzenleme henüz yasalaşmadı. Peki; bedelli askerlik düzenlemesi ne zaman yasalaşacak?

BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayan yeni askerlik sistemi yasa teklifinin önümüzdeki Nisan ayında TBMM gündemine geleceğini söyledi. Eğer, düzenleme Bakan Akar’ın açıkladığı şekliyle yasalaşırsa, bedelli askerlik sürekli hale gelecek ve bedelli askerlik ücreti 2019 yılı için 31 bin 349 TL olacak.

ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK Mİ?

Yeni askerlik sistemi ile ilgili en çok merak edilenlerin başında ise; “Askerlik düşecek mi?” sorusunun cevabı yer alıyor. Yeni askerlik sistemi ile ilgili bu konuya da değinen Akar, lise, lisans ve yüksek lisans mezunlarının istemeleri halinde 6 ay askerlik yapabileceklerini söyledi. Böylelikle yeni askerlik sistemine göre bedel ödenmediği takdirde eğitim durumu gözetilmeksizin askerlik süresi 6 ay olacak.

LİSANS VE Y.LİSANS MEZUNLARI YEDEK SUBAY OLABİLECEK

Lisans ve üzeri eğitim yapanlar 12 ay sürecek olan yedek subaylığa başvurabilecekler. Öte yandan istemeleri halinde TSK’da subay olarak göreve devam edecekler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadroların dolması halinde ise lisan ve y.lisans mezunu gençler istemeleri halinde yedek astsubay olabilecekler.

Ayrıca meslek yüksekokulu mezunları da istemeleri halinde yedek astsubay olarak 12 ay askerlik yapabilecekler.