Bedelli askerlik – yeni askerlik dönemi ne zaman başlıyor?

Bedelli askerlik – yeni askerlik dönemi ne zaman başlıyor?

Bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemelerini barındıran yeni askerlik sistemi ile ilgili gelişmeler henüz askerlik vazifesini yerine getirmemiş olanların gündem maddeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Konu ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan son dakika açıklaması geldi. Peki, yeni askerlik dönemi ne zaman başlıyor? İşte yeni askerlik şeması…

Yeni askerlik sistemi ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan son dakika açıklaması geldi. Peki, bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemelerini kapsayan yeni askerlik sistemi ne zaman yasalaşacak? İşte kalıcı bedelli askerlik ve tek tip askerlik sistemini kapsayan yeni askerlik sistemiyle ilgili detaylar ve askerlik şeması…

YENİ ASKERLİK DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Daha önce yapılan açıklamalarda yeni askerlik sisteminin Nisan ayı gibi TBMM gündemine gelebileceği belirtilmişti. Bu nedenle gözlerde yetkililerden gelecek açıklamalara çevrilmişti. Konu ile ilgili son dakika açıklaması Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi.

İşte, Akar’ın yeni askerlik sistemi açıklaması:

Çok kısa bir süre kaldı, çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Gerekli süreci takip edeceğiz. Bekleyenler kadar biz de bunun bir an önce yasalaşmasından yanayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da direktifi böyle zaten, bir an önce çıkmasından yana. Yasa çıkarken de 'Şu eksikti, bu yanlıştı.' gibi birtakım problemlerle çıkmasın diye hem birtakım simülasyonlar hem de sayısal veriler üzerinden tartışmalar yapılıyor. Yeni sistem çok olumlu karşılandı. Gerçekten öngörülebilir, gençlerimizin şartlarına gayet uygun, onların eğitim öğrenim, çalışma hayatını dikkate alarak mali, sosyal, askeri konularla silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacının karşılanması konularının hepsini bir araya getirmek için çalışmalar ayrıntılı şekilde yapıldı. Çok büyük ölçüde çalışmalarımız tamamlandı.

BEDELLİ ASKERLİK KALICI HALE GELECEK

Yeni askerlik sistemi ile birlikte bedelli askerlik kalıcı hale gelecek. Yeni düzenlemeye göre bedelli askerlikte yaş sınırı kalkıyor. Askerlik yükümlüğünü yerine getirmemiş her vatandaş bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti ile ilgili detayları ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar verdi.

Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.

İşte Akar'ın kamuoyuyla paylaştığı şema:

 

TEK TİP ASKERLİK İLE ASKERLİK SÜRESİ DÜŞECEK

Hali hazırda lisans (üniversite) ve üzeri mezuniyete sahip olan gençler 6 ay, üniversite mezunu olmayanlar 12 ay askerlik yapıyor. Yeni düzenlemeye göre eğitim farkı gözetmeksizin tüm yükümlüler 6 ay askerlik yapacak. Ancak istemeleri halinde lisans ve üzeri mezuniyete sahip gençler 12 ay yedek subay, üniversite mezunu olmayanlar da 12 ay yedek astsubaylık yapabilecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS