Bedelli askerlik - Yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak?

Bedelli askerlik - Yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak?

Bedelli askerlik düzenlemesini de kapsayan yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? Henüz askerlik hizmetini yapmamış gençler, bu sorunun cevabını araştırıyor. Yapılan son açıklamalar yasanın çıkacağı tarihle ilgili önemli ipuçlarını taşıyor. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman açıklanacak? İşte, bedelli askerlik düzenlemesiyle ilgili merak edilen detaylar…

Yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? sorusunun cevabı, henüz askerlik görevini yerine getirmemiş gençler tarafından merakla araştırılıyor. Yeni askerlik sistemi beraberinde kalıcı bedelli askerlik ve tek tip askerlik düzenlemesini getiriyor. Tek tip askerlik sistemi oldukça önemli zira tek tip askerlik uygulaması ile birlikte uzun dönem askerlik yapanlar 6 ay askerlik yapabilecekler. Kalıcı bedelli askerlik ile birlikte de yaş ayrımı yapılmaksızın isteyenler bedel ödeyerek askerlik yapma hakkına sahip olacaklar. Peki, yeni askerlik sistemi ne zaman onaylanacak? İşte detaylar…


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN ONAYLANACAK?


Yeni askerlik sistemi ile ilgili taslak geçtiğimiz ay Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından detaylarıyla birlikte kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bakan Akar tarafından detayları açıklanan yeni askerlik sistemine göre bedelli askerlik düzenlemesi kalıcı hale gelecek. Peki; Yeni askerlik sistemi ne zaman yürürlüğe girecek?


Hatırlanacağı gibi AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Şubat Ayı’nda katıldığı televizyon programında yeni askerlik sistemi ile ilgili “Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" demişti.


Sistemin yürürlüğe girebilmesi için TBMM’de kabul edilip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak TBMM 31 Mart seçimleri nedeniyle 16 Nisan’a kadar faaliyetlerine ara vermişti. Yani sürecin başlaması için teklifin 16 Nisan’dan sonra TBMM’ye sunulması komisyon görüşmelerinin ardından oylanması için TBMM genel kuruluna gelmesi gerekiyor. Bu nedenle gözler 16 Nisan ve sonrasında TBMM’de olacak.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?


Bedelli askerlik düzenlemesi, yeni askerlik sisteminin yasalaşması halinde sürekli hale gelecek. Bedelli askerlikten yararlanan gençler, başvuruda bulundukları dönem için geçerli olan ücreti ödeyip 1 ay zorunlu eğitim alarak askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklar.


Yeni askerlik sisteminde uygulanacak bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar her altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak.


1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS