Bekir Bozdağ: Yargıda Pensilvanya ile irtibatlı olan kişiler var

Bekir Bozdağ: Yargıda Pensilvanya ile irtibatlı olan kişiler var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yargının içinde çok net bir şekilde, Pensilvanya ile irtibatlı olan bazı kişiler var ve oranın irtibatına göre hareket etmeyi, kendilerini cennete gönderecek büyük bir ibadet gibi görüyorlar. Anayasa'ya ve yasaya aykırı hareket etmek onlar için önemli değil, çünkü başka bir yere sadakat var." dedi.

Bozdağ, TBMM Adalet Komisyonunda görüşülen, Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmelerde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.


Bozdağ, yargıda yaşanan sorunların herkesin ortak sorunu olduğunu söyledi.


Bu sorunları çözme konusunda fikir birliği oluşmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu kaydeden Bozdağ, yargıda uzlaşmanın rahatlıkla yapılabileceğini belirtti.


CIA uyardı: IŞİD saldırılar gerçekleştirebilir


Bekir Bozdağ, "Çünkü siyasi partilerin bu konudaki yaklaşımlarını ben de inceledim. Sadece Uzlaşma Komisyonu değil, seçim beyannamelerine de baktığımızda esasında, HSYK ile ilgili kısım dışında pek fazla bir ihtilaf gözükmüyor. Sadece HSYK üyelerinin seçilme yeterliliği için aranan nisapta tartışma var." diye konuştu.


Belediyenin iftarına katılan 70 kişide zehirlenme şüphesi


Bozdağ, HSYK'daki bu seçim usulünün iki seçimde de yargıyı ayrıştırmaktan, karşı karşıya getirmekten, kutuplaştırmaktan ve yargının tarafsızlığına gölge düşürmekten başka bir sonuç doğurmadığını, üçüncü seçimde de doğurmayacağını söyledi.


Adalet Bakanı Bozdağ, Yargıtay, Danıştay üyeleri, diğer yüksek mahkemelerde görev yapan hakimlerin görevlerini yaparken Anayasa'ya ve yasalara bağlı olmasının önemine işaret etti.


İngiliz vekil Jo Cox öldürüldü


Anayasa'nın 138. maddesinin, yargı görevi yapanların Anayasa, hukuk ve kanun dışında hiçbir yerle vicdani bir bağ içerisinde olmasına izin vermediğini kaydeden Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes açık açık söylemese de söylese de bir gerçeğimiz var; yargının içinde çok net bir şekilde Pensilvanya ile irtibatlı olan bazı kişiler var ve oranın irtibatına göre hareket etmeyi kendilerini cennete gönderecek büyük bir ibadet gibi görüyorlar. Anayasa'ya ve yasaya aykırı hareket etmek onun için önemli değil, çünkü başka bir yere sadakat var. Herkes bu gerçeği görüyor; devlet, siyasi partiler, HSYK, hukukçular ve akademisyenler bunu görüyor. Yargının içinde tarafsızlığını ve Anayasa'ya sadakatini yitirmiş bu yapıyı geleceğe taşımak, bu ülkeye de hukuk devletine de yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına da en büyük zararı verir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS