"Beklenen deprem daha yakın" demişti... Prof. Dr. Görür uyardı: Söylentiler yayılıyor

"Beklenen deprem daha yakın" demişti... Prof. Dr. Görür uyardı: Söylentiler yayılıyor

Silivri'deki 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından endişe duyduğunu belirten ve endişesinde haklı çıkan Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Silivri'de meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından endişe duyduğunu belirtmiş ve bölgede iki gün sonra 5,8'lik bir deprem yaşanmıştı.


Prof. Dr. Görür, sosyal medya hesabından yeni değerlendirmelerde bulundu.


Görür'ün Twitter'dan yaptığı paylaşımlar şu şekilde:


"Sevgili takipçilerim, gördüğüm kadarıyla deprem tahmin söylentileri yayılıyor. Hatta bu yalan-yanlış söylentiler bilimsel fikirlerden daha da hızlı yayılıyor.


Arkadaşlar, bilim dünyasında depremin önceden tahmini için araştırmalar yapılıyor. Her araştırma bu konuda belirli noktaya gelmiştir. Herbirinin yaklaşım ve yöntemi farklıdır. Ancak hiç biri henüz doğru deprem tahmini yapma noktasında değildir. Tıpkı kanser araştırmaları gibi. AB kabulüne göre “deprem tahmini/kestirimi demek, depremin yerini, büyüklüğünü, zamanını sürekli ve sürdürülebilir şekilde tahmin etmektir”. Henüz hiçbir araştırma bu tanımı gerçekleştirir durumda değildir.


Dolayısıyla da şu gün şurada deprem olacak sözlerine inanmayın. Bu tür haberler sakıncalı ve zararlıdır. İyi günler dilerim"


"BEKLENEN DEPREM DAHA YAKIN" DEMİŞTİ


Prof. Dr. Görür'ün Silivri'deki depremlerin ardından yaptığı değerlendirmeler şu şekilde:


“Bu hattın 1999’dan sonra 30 yıl içinde kırılabileceği düşünülüyordu. Artı eksi 5 yıl oynayabilirdi bu süre. Zaten deprem periyodunun sonuna yaklaşıyorduk. Şimdi fay hattının iç dinamiklerini etkileyen bu depremlerle büyük deprem de daha öne çekilmiş olabilir. Biz daha önce bu hattın en az 7.2 büyüklüğünde bir deprem üreteceğini öngörmüştük. Eğer Marmara’nın altındaki tüm fay sistemi harekete geçer ve kırılırsa 7.6 büyüklüğünde bir deprem bile olabilir.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS