Beştepe'de dikkat çeken değişiklikler

Beştepe'de dikkat çeken değişiklikler

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yi ziyaret eden ilk lider oldu. Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğantarafından Beştepe'de resmi törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yaptı. İki lider Kazakistan'daki Gülen okulları ilgili olarak görüştüklerini belirtti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye ilk gelen lider olan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından karşılandı.


Dikkat çeken detaylar


Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törende dikkat çeken detaylar vardı.


Cumhurbaşkanlığı Tören Kıtası alanda yerini aldı. 16 Türk devletini temsil eden askerler de tarihi üniformalar ve bayraklarıyla törende hazır bulundu.


Bu kez kapının her iki yanında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan askerler yoktu. Askerler yerine Özel Harekat Polisi görev aldı.Törende Erdoğan ve Nazarbayev’in tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülkenin milli marşları çalındı. Nazarbayev ve Erdoğan tören kıtasını selamladıktan sonra iki ülke heyetlerinin taktimi yapıldı. Erdoğan ve Nazarbayev, merdivenlerde Türkiye ve Kazakistan bayrakları önünde el sıkışarak gazetecilere poz verdi. Törende Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.


Ejder'ler de görev alıyor


Polis Özel Harekat'ın kullandığı ve üzerinde hava savunma sistemi bulunan zırhlı araç 'Ejder'ler de güvenlik önlemi aldı.


Görüşme sonrası açıklama

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün sadece Türkiye’ye karşı değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ettiğini belirterek, “Bizim yüreğimiz yanıyor, bizim yaşadığımız acıları, ihaneti, hayal kırıklığını dostlarımız yaşamasın istiyoruz. Örgütün ipliğini pazara çıkartmaya kararlıyız” dedi.

FETÖ ile mücadelenin yurtiçi ve yurt dışında sürdürüleceğinin altını çizen Erdoğan, Nazarbayev’e de bu konudaki endişelerini ilettiğini söyledi.

“Bu dönemler kara gün dostları ile diğerlerinin ayrıştığı dönemlerdir”

Ziyaretin 15 Temmuz FETÖ örgütünün darbe teşebbüsünün ardından gerçekleşiyor olmasını anlamlı bulduğunu söyleyen Erdoğan, “Sayın Nazarbayev, hain girişim sonrasında Türkiye’yi ilk ziyaret eden, milletimizle dayanışmasını açık bir şekilde ortaya koyan ilk devlet başkanıdır. Bu dönemler gerçek, hasbi, kara gün dostları ile diğerlerinin ayrıştığı dönemlerdir. Bağımsızlığından bu yana geçen 25 yılda her daim Kazakistan’ın yayında yer almış bir ülke olarak bugün bu ziyaretle vücut bulan kardeşliği asla unutmayacağız.

Bir Kazak atasözünün dediği gibi ‘kötü yiğit kendini düşünür, iyi yiğit dostunu düşünür.’ 15 Temmuz sonrasında yapılan bu ziyaret, Kazakistan’ın Türk dünyasının aksakalı Nazarbayev’i bu ülkeyi ve milleti düşünen bir kara gün dostu olduğunu ortaya koymuştur. Sayın Nazarbayev’e şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Kazakistan’ın 28 Haziran’da yapılan seçimlerde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmiş olmasından dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. 2 yıl boyunca sürdürecekleri bu görevde başarılar diliyorum” diye konuştu.

“FETÖ varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor”

“Ülkelerimiz arasındaki işbirliğini daha da ileri taşımak, 10 milyar dolar hedefini yakalamak için neler yapılabileceğini ele alma imkanını bulduk” diyen Erdoğan, toplantılarda ele alınan konuları anlattı.

Erdoğan, “İş adamlarımızı süratle Kazakistan’a göndermek suretiyle ilgili bakanların birlikte yapacakları toplantı ile önemli adımları beraber atma imkanını yakalayacağız. Türk Konseyi başta olmak üzere bölgesel ve çok taraflı işbirliğimizi gözden geçirdik. Gündemimizdeki başka bir konu, 15 Temmuz darbe girişimi ve terör örgütü FETÖ’nün bu süreçteki rolüydü. Ülkemiz siyasi tarihimizin en alçak, en kanlı ihanetlerinden birisine maruz kalmıştır. Yaklaşık 40 yıldır takiyyle, ikiyüzlülük ve büyük bir gizlilikle TSK içinde örgütlenen üniformalı teröristler Pensilvanya’daki örgüt liderinin talimatı doğrultusunda meşru hükümeti, demokrasiyi ve şahsımı hedef alan bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu teşebbüse, yine bu yapıya mensup bir takım eski emniyet görevlileri, siviller, farklı kamu kurum ve kuruluşunda çalışan memurlar, adli ve idari personel de destek vermiştir.

Bu teşebbüs milletimizin şanlı direnişi, medyamızın, siyasi partilerimizin, STK’ların katkısı, hükümetin kararlı duruşu sayesinde boşa çıkartılmıştır. O gece kanları ile destek yazar tüm şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum. Bu darbe girişimi FETÖ’nün karanlık yüzünü, sinsi planlarını ve asıl niyetini ifşa etmiştir. Bu terör örgütü sadece milletimize değil, iyi niyetlerini istismar ettiği rahmetli Özal ve Demirel’e de ihanet etmiştir. Şunu net olarak biliyoruz, FETÖ sadece Türkiye’ye karşı değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere tehdit teşkil ediyor. Bizim yüreğimiz yanıyor, bizim yaşadığımız acıları, ihaneti, hayal kırıklığını dostlarımız yaşamasın istiyoruz. Örgütün ipliğini pazara çıkartmaya kararlıyız. Mücadelemizi yurt içi ve yurt dışında sürdüreceğiz. Başbaşa görüşmelerimizde açık yüreklilikle kıymetli kardeşim Nazarbayev’e bu konudaki endişelerimizi, kanaatlerimizi ilettik. Dost bildiğimiz, kardeş gördüğümüz tüm ülkeler nezdinde bu endişelerimizi dile getireceğiz. Kazakistan’da 5 Haziran’da gerçekleştirilen terör saldırısını lanetliyor ve şiddetle kınıyorum. Türkiye terörün her türlüsü ile mücadelesinde Kazakistan’ın yanındadır” dedi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS