Bienal nedir? Ne zaman düzenlenir?

Bienal nedir? Ne zaman düzenlenir?

Bienal nedir sorusunun cevabı iki şekilde verilebilir: Etimolojik anlamı ve sosyal düzeyde kullanılan anlamı… Google’da aranan bu kelime üzerine kapsamlı içerik haberimizde…

Bienal nedir? Etimolojik olarak “Fransızca biénnale "iki yılda bir tekrarlanan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince biennus "iki yıllık süre" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince bi- "iki" ve Latince annus "yıl" sözcüklerinin bileşiğidir.” anlamı çıkmaktadır.


Bienal her iki yılda olur herhangi olaydır. Sanat dünyasında, büyük ölçekli uluslararası çağdaş sanat sergilerini tanımlamak için en yaygın şekilde kullanılır. Bu terim, ilk kez 1895 yılında düzenlenen Venedik Bienali tarafından popülerleştirildi. Bu deyim, " Biennale de Paris " gibi diğer sanatsal etkinlikler için ya da Berlinale'de olduğu gibi ( Berlin Uluslararası için) olarak kullanıldı. Film Festivali ) ve Viennale ( Viyana için Uluslararası Film Festivali). Bu nedenle "Bienal", tekrarlayan uluslararası olayların (örneğin üç yılda bir, Documenta , Skulptur Projekte Münster ) genel bir terim olarak kullanılır .


Bienallerin ve büyük ölçekli uluslararası sergilerin güçlü ve etkili bir sembolü, 1851'de Büyük Sergiye ev sahipliği yapan devasa ve fütüristik Londra mimarisi Kristal Saray’dır. Kristal Saray, ana sergi, toplumun kendisinin tarihsel, muhteşem bir koşulda bulunduğu tek bir sergi mekanında dünyanın temsil edilmesini yoğunlaştırmak için ilk girişimdir.


VENEDİK BİENALİ


1895'de kurulan periyodik büyük ölçekli bir kültürel etkinlik olan Venedik Bienali, bienallerin bir arketipi olarak hizmet etti. Çağdaş sanata odaklanan bir Dünya Fuarı olmak için Venedik Bienali, İtalyan kralının evlilik yıldönümünü bahane olarak kullandı ve 1861'de İtalya'nın birleşmesinden sonra düzenlenen birkaç ulusal sergi izledi.


Bienal, hemen şehir pazarlaması, kültürel turizm ve kentsel dönüşüm, Venedik'i, Büyük Tur'un sona ermesi nedeniyle kriz sonrası uluslararası kültürel harita üzerinde yeniden konumlandırması gerektiği için modeli ve Venedik resim okulunun zayıflaması. Ayrıca, Bienal'in yapıldığı Bahçeler, yeniden işlevselleştirilmesi gereken terk edilmiş bir şehir alanıydı. Kültürel açıdan bakıldığında, Bienale, o dönem güzel sanatlar müzelerinde temsil edilmemiş çağdaş sanat uygulamalarını tartışmak için iki yılda bir temel sunmak gerekiyordu. Erken Bienal modeli, günümüzde hala büyük ölçekli uluslararası sanat sergileri oluşturan bazı temel noktaları içermektedir: şehir pazarlamacılığı, enternasyonalizm, soylulaştırma konuları ve varış kültürü ile olayın muhteşem, büyük ölçekli karışımı…


Çağdaş bağlamda iki yılda bir durum değişti: 1895'te Venedik benzersiz bir kültürel olay iken, 1990'lı yıllardan bu yana dünya genelinde yüzlerce bienal düzenlendi. Bazı bienallerin geçici ve düzensiz doğası göz önüne alındığında, herhangi bir zamanda var olan biennallerdeki kesin sayı üzerinde pek az fikir birliğine varılmıştır. 


Venedik çağdaş sanatın sunumunda eşsiz bir ajan olsa da, 1960'lardan bu yana çağdaş sanata ayrılmış birkaç müze, çağdaş sahneyi düzenli olarak sergilemektedir. Bir başka önemli nokta, post-kolonyal tartışmalar ve çağdaş sanat "etnik pazarlama" eleştirisi ile soruna getirilen sanatta 19. yüzyıl enternasyonalizmiyle ilgilidir ve Venedik ve Dünya Fuarının ulusal temsil sistemine karşı meydan okudu. Bunun bir sonucu olarak, hem Kristal Sarayı hem de Venedik Bienali'ni karakterize eden bir sergi alanına tüm kelimeyi çökertme eğilimi, geleneksel olarak marjinal olarak kabul edilen sahnelere sanatsal coğrafi haritanın genişlemesinden etkilenir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS