Binali Yıldırım'ın hükümetinde hangi isimler yer bulamadı

Binali Yıldırım 65. Hükümeti açıkladı. Eski kabinenin aksine bazı isimlerin yeni hükümette bulunmayışı sürpriz yarattı. Uzun süre farklı görevlerde bulunan ve çözüm süreci döneminde önemli görevler üstlenen eski Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yeni hükümette kendine yer bulamadı. İşte yeni hükümette koltuk bulamayan eski bakanlar...Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan geçmiş hükümetler döneminde önemli görevler üstlendi. Akdoğan özellikle çözüm süreci döneminde aktif bir rol üstlendi. "Dolmabahçe Mutabakatı" olarak anılan ve siyasette krize yol açan görüşmede, HDP'li milletvekilleriyle birlikte görüşmede yer alan isimlerden biriydi. Daha sonra AK Parti içinde de tartışmalara yol açan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisini çeken olayda, Bülent Arınç, Erdoğan'a yönelik "Haberi vardı" sözlerine tanık olarak Akdoğan'ı gösterdi. Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığı bırakmasına ilişkin MKYK toplantısında da Akdoğan'ın Davutoğlu'ndan yana tutum aldığı basına yansıdı. Akdoğan, Binali Yıldırım'ın başkanlığındaki partinin MKYK'sında da yer bulamadı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Karaman'daki Ensar Vakfı yurdunda çocukların tacize uğraması olayının ardından yoğun eleştirilere maruz kaldı. Ramazanoğlu'nun olaya ilişkin Vakfı gözeten açıklamaları sert tepkilere neden olmuştu. Hakkında verilen gensoru önergesinin TBMM'de reddedilmesinin ardından AK Partili milletvekillerinin tebrik için sıraya girmesi kamuoyunda tepki ve eleştirilere yol açmıştı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu

Yeni kabinede görev bulamayan bakanlar arasında Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da bulunuyor. Müezzinoğlu görevi eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a devredecek.

Çevre Bakanı Fatma Güldemet Sarı

Kabinenin iki kadın bakanından biri olan Fatma Güldemet Sarı da yeni kabinede yok. Sarı son dönemde terör olayları nedeniyle yerle bir olan Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden imarına ilişkin muhalefetin tepkilerini çeken bakanlardan biriydi.

AB Bakanı Volkan Bozkır

Davutoğlu hükümetinin görevi devrinin hemen öncesinde gündemleştirdiği konulardan biri Avrupa Birliği ile vizelerin kaldırılması anlaşmasıydı. Ancak son anda Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 72 koşuldan terörle mücadeleye ilişkin mevzuatta yapılması beklenen değişim, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından reddedildi. Davutoğlu'nun genel başkanlığı bırakması ve Binali Yıldırım'ın yeni kabineyi kurmasıyla Volkan Bozkır da yeni kabine de yer bulamadı ve görevi Ömer Çelik'e devretti.

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Elitaş

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mustafa Elitaş da yeni kabinede yok. Başkanlık sistemi ve yeni anayasanın gündem olacağı yeni dönemde AK Parti'nin TBMM grubunda sıkı bir politika izleyeceği ifade ediliyor. Elitaş'ın da meclis grubunda görev alması bekleniyor.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da yeni kabinede görevini Lütfi Elvan'a devrediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal

Krize yol açan "Dolmabahçe Mutabakatı" görüşmesine AK Parti kanadından katılan Mahir Ünal, 64. hükümette görev almıştı. Mahir Ünal yeni hükümette olmayan isimlerden. Ünal'ın görevini eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı üstlenecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS