Biontech aşısı ikinci doz süresi! Biontech 2.doz ne zaman yapılmalı, kaç gün sonra?

Biontech aşısı ikinci doz süresi! Biontech 2.doz ne zaman yapılmalı, kaç gün sonra?

Biontech aşısı ikinci doz süresi! Biontech 2.doz ne zaman yapılmalı, kaç gün sonra?

Türkiye’de koronavirüs aşısı olanların sayısı her geçen gün artıyor. Şuan Biontech ve Sinovac olmak üzere iki aşı uygulaması mevcut. Sinovac Çin aşısına göre daha çok tercih edilen Biontech aşısı olanlar ikinci dozun ne zaman yapılacağını merak ediyor. Bilindiği gibi, ilk doz Biontech aşısı uygulandıktan bir süre sonra 2. doz uygulanıyor. Peki, Biontech 2.doz ne zaman yapılmalı, kaç gün sonra? İşte Biontech ikinci doz süresiyle ilgili detaylar..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye, Covid-19'la mücadele kapsamında aşılama çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor. Biontech aşısında ilk dozu olanlar, 2. dozun ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ve aşılama öncesinde imzalanması istenen formda, Biontech 2. doz ne zaman yapılmalı konusuyla ilgili bilgi de bulunuyor.

BIONTECH 2. DOZ NE ZAMAN YAPILMALI?

Biontech aşısı 2 doz halinde uygulanıyor. İkinci doz randevusu ilk doz uygulamasının ardından sağlık personeli tarafından oluşturuluyor ya da isteyenler kendi randevularını kendileri alabiliyor. Sistem Biontech 2.doz için otomatik tarihi belirliyor. İkinci doz randevu bilgileri yine kısa mesaj yolu ile iletiliyor. Ayrıca e-Nabız uygulamasından da randevu bilgilerini görüntülemek mümkün. Aşılama öncesinde imzalanan ve bir nüshası aşılanan kişide kalan onam formunda Biontech aşısı ikinci dozunun 28 gün sonra yapılacağı belirtiliyor.

DELTA VARYANTINA KARŞI YENİ SÜRE

Türkiye, COVID-19’a karşı aşı programını hızlandırırken, dünya genelinde etkisini arttıran ‘Delta’ varyantı, aşılama takviminde yenilemeye neden oldu. Delta varyantı virüsün etkisini en aza indirmek için ikinci doz aşıların bekletilmeden yapılmasına karar verildi. Planlamaya göre aşı akışı aynen devam ederse, ikinci doz aşıların beklemeden dört hafta sonra yapılmasına karar verildiği belirtiliyor.

Daha önce altı veya sekiz hafta arayla yapılabileceği dile getirilen aşıların ikinci dozunun, koruma oranını hızla yükseltmek ve hem kışa hem de Delta varyantına hazırlık olması nedeniyle planlandığı ifade ediliyor. Yapılan çalışmalarda Delta’nın birinci doz aşıların yüzde 70-80 olan koruyuculuğunu, yüzde 30’a kadar düşürdüğü vurgulanıyor.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Biontech CEO'su Uğur Şahin'in geçtiğimiz günlerdeki görüşmesinde, İngiltere'deki bilimsel araştırmalar masaya yatırıldı. 12 hafta sonra yapılan Biontech 2. doz aşılarının 3-4 ve 6-8 hafta sonra yapılan aşılamadan daha güçlü bağışıklık sağladığı vurgulandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Biontech aşısı yan etkileri neler? mRNA Biontech aşısının yan etkileri var mı?