Bir can alan Kurbağalıdere ıslah edilecek

Bir can alan Kurbağalıdere ıslah edilecek

Bir can alan Kurbağalıdere ıslah edilecek

İstanbul'da etkisini sürdüren sağanak yağışta taşkın noktalarından biri olan Kurbağalıdere'nin ıslahı için 24 Haziran'da ihale yapılacak. Dün etkili olan şiddetli yağışta derenin taşması sonucu 1 belediye işçisi hayatını kaybetmişti.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'a sadece bu sabah 30 dakikada 45 kilogram gibi rekor sayılacak miktarda yağış düştüğü, mevsim normallerinin üzerindeki yağışların çok sayıda taşkına sebep olduğu belirtildi.

İstanbul'un yıllar öncesine dayanan dere ağzına yakın yapılaşmaların sebep olduğu bu taşkın noktalarından birinin de Kurbağalıdere olduğu vurgulanan açıklamada, toplam uzunluğu 67 bin 680 metre olan Kurbağalıdere'nin ıslahı için Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı-Altyapı Müdürlüğünce 24 Haziran'da "Kurbağalıdere Islah İnşaatı İşi" ihalesinin gerçekleştirileceği kaydedildi.

Açıklamada, bu ihale kapsamında derenin Yeni Salı Pazarı ile Göztepe arasında kalan 1200 metrelik kısımda ıslah çalışması yapılacağı, Büyükşehir Belediyesi'nin, Dünya Bankası'ndan aldığı kredinin bir kısmını Kurbağalıdere'nin ıslahının finansmanı için tahsis ettiği bildirildi.

Ayrıca, Yeni Salı Pazarı ile denize kadar olan 3000 metrelik kısımda yetersiz olan dere kesitlerinin genişletilmesi için de Projeler Müdürlüğünce yapılan çalışmanın tamamlanmak üzere olduğu kaydedildi.

İSKİ Genel Müdürlüğü'nce yapılan Kadıköy Çevre Koruma Projesi ile Kurbağalıdere'den Marmara Denizi'ne atık su girişinin sona erdiği, bunun için dere güzergahında yaklaşık 32 bin metre uzunluğunda atık su kolektörü döşendiği ve 7 adet su alma yapısı inşa edildiği aktarıldı.

Kurbağalıdere'de periyodik olarak yapılan dip tarama çalışmaları kapsamında bugüne kadar 168 bin metre küp teressübat çıkartıldığı bildirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'nce son yağışlar sonrasında ve bugün Kurbağalıdere'nin dere ağzı ve dere içinde ekipler tarafından yapılan çalışmalarda 6 ton çöp alındığı kaydedildi.

Kurbağalıdere'ye 10 küçük dere akıyor

Kadıköy, Maltepe ve Ümraniye ilçelerindeki küçük derelerin aktığı büyük bir havzaya sahip Kurbağalıdere, Şerifali Gecekondu Önleme Bölgesinden başlayarak Moda'ya kadar uzanan bir güzergahı takip ederek Mühürdar Pompa İstasyonuna ulaşıyor.

Bu güzergahta Ümraniye, Üsküdar ve Kadıköy belediye başkanlıklarının hizmet alanında kalan Sazlıdere Acısu Deresi, Çakmak I, Çakmak II Akdeniz Caddesi Deresi, Küçükbakkalköy, Ünalan, Ayvacık Deresi (Esatpaşa) ve Kargadere gibi adlandırılan dereler Kurbağalıdere'ye bağlanıyor.

Kurbağalıdere'ye 10'un üzerinde küçük dere akıyor.

Belediyeden açıklama

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesinin izinsiz olarak hafriyat toprağı ile inşaat yıkıntı atıklarını, Kurbağalıdere'ye sıfır konumda, önlemsiz olarak depoladığının fotoğraflanarak tespit edildiğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, bugün bazı basın ve yayın organlarında, CHP Parti Meclisi Üyesi Gürsel Tekin'e atfen yer alan "Kurbağalıdere'nin olduğu bölgenin, milyonlarca liralık rantın döndüğü bir bölgeye çevrildiği, o bölgede dere koruma bandı olması gereken yerlerin kimlere toprak döküm sahası olarak tahsis edildiği" şeklindeki ifadelerin yer aldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Müdürlüğü teknik elemanlarınca periyodik olarak yapılan çevre denetimleri sırasında, 27 Mayıs 2010 tarihinde Kadıköy ilçe sınırları içerisinde Dumlupınar Mahallesi ile Fikirtepe Mahallesi kesişiminde, Yumurtacı Abdi Bey Caddesi ile Uzunçayır Köprülü Kavşağı arasında kalan boş arazi üzerinde, Kadıköy Belediye Başkanlığı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden izinsiz olarak hafriyat toprağı ile inşaat yıkıntı atıklarını Kurbağalıdere'ye sıfır konumda, önlemsiz olarak depoladığı fotoğraflanarak tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma tutanak altına alınarak idari işlem başlatılmıştır. Ayrıca Kurbağalıdere güzergahı boyunca hafriyat döküm sahası veya geçici depolama olacak şekilde başkanlığımızca verilmiş bir izin kesinlikle bulunmamaktadır."