Birleşik Metal-İş'ten çağrı: İşçiler serbest bırakılsın

Birleşik Metal-İş'ten çağrı: İşçiler serbest bırakılsın

DİSK'e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası, bir açıklama yaparak gözaltındakı Renault işçilerinin serbest bırakılmasını istedi.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası gözaltındaki Renault işçileriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Dün gece gözaltına alınan, biri şube çalışanımız 22 kişi ve ifade için çağrılan Bursa Şube Başkanımız ve Şb. Mali Sekreterimiz, toplam 24 kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildiler. Bursa Renault'ta 01.03.2016 tarihinde işçiler işten atılan arkadaşlarının geri alınması konusunda Renault Yönetiminin bir açıklama yapması için fabrika önünde beklerken polisin saldırısına maruz kalmışlar ve darp edilerek 9 işçi gözaltına alınmıştır. Bu 9 işçi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır. Serbest bırakma işlemi 17.00'a kadar sürmüştür" denildi.

Yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: "Daha sonra 01.03.2016 günü Bursa Cumhuriyet Savcılığının 19.30'da verdiği karar üzerine geç saatlerde 22 işçi fabrikadan veya evlerinden gözaltına alınmışlardır. Bu 22 işçinin içerisinde gözaltına alınan ve serbest bırakılan 9 işçi de bulunmaktadır. Güvenlik Şube'de ifadeleri alınan 22 işçi ile Bursa Şube Başkanımız Ayhan Ekinci ve Mali Sekreterimiz Gökhan Aydın serbest bırakılmamış olup talimat üzerine Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na götürülecekler. Bu gözaltı işlemleri tamamen hukuksuz, keyfi bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Renault işçilerinin gözaltına alınmalarını gerektiren bir suç işlemedikleri kamuoyunca bilinmektedir. İşçiler haksız işten çıkarmalara karşı yasalara uygun hareket ederek demokratik tepkilerini ortaya koymuş ve işverenden açıklama istemişlerdir.

Bu nedenle gözaltındaki üyelerimizin ve yöneticilerimizin biran evvel serbest bırakılmalarını, gözaltı işlemi sırasında yasaya uygun hareket etmeyen kolluk kuvvetleri hakkında işlem başlatılmasını aksi takdirde haksız gözaltı işlemi nedeniyle 5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu uyarınca üyelerimiz için tazminat talepli davalar açmak dahil olmak üzere her türlü yasal ve demokratik hakkımızı kullanacağımız hususunu kamuoyu ile paylaşırız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS