Bostancı açıklarında yangın

Bostancı açıklarında yangın

Bostancı açıklarında yangın
expand

Kadıköy'de seyir halindeki tur teknesinde çıkan yangın, itfaiyenin müdahalesiyle söndürüldü.

Alınan bilgiye göre, Bostancı-Adalar seferini yapan, Mavi Marmara Kooperatifi'ne ait 750 yolcu kapasiteli ve içinde yaklaşık 100 yolcu bulunan tur teknesinin makine dairesinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Yangın, açıkta seyir halindeki teknede yoğun dumana yol açtı.

Bazı yolcular dumandan etkilenirken, çevredeki tekneler tur teknesine yanaşarak yolcuları tahliye etti.

Yolcuların tahliye edilmesinin ardından Kıyı Emniyeti-1 ve Kıyı Emniyeti-3 adlı tahlisiye botlarıyla Bostancı İskelesi'ne çekilen tekneye, itfaiye ekipleri karadan müdahale etti. Makine dairesine giren ekipler, yangını söndürdü. Teknedeki soğutma çalışmaları sürüyor.

Yangın sırasında oluşan yoğun dumandan etkilenen bir kişinin, sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Tahliye edilen yolculardan bazıları, yaşanan olaya tepki gösterdi.

"Çok şükür can kaybı veya yaralı yok"

Olay yerine gelen SS Mavi Marmara Deniz, Yolcu, Eşya ve Turizm Motorlu Taşıcılar Kooperatifi İşletme Müdürü Kerim Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bostancı-Büyükada arasında sefer yapan "Sabret" adlı yolcu teknesinin makine dairesinde seyir esnasında yangın çıktığını söyledi.

Yangının, elektrik kontağından kaynaklandığının sanıldığını anlatan Ak, "Yangın çıkar çıkmaz personelimiz otomatik müdahale sistemiyle yangına müdahale etti. 2 dakikada 3 yolcu gemisiyle tekneye yanaşarak, yolcuları tahliye ettik. Çok şükür can kaybı veya yaralımız yok. Kıyı Emniyeti'nden de yardım isteyerek gemiyi Bostancı sahiline çektik. Karadan da müdahale edilerek yangın söndürüldü" diye konuştu.

Yolcular anlattı

Bostancı açıklarında yangın çıkan teknedeki yolcular korku dolu anları anlattı. Yolculardan biri, "Arka taraftan bir duman çıktı. Hepimize can yelekleri dağıttılar. Herkesi ön tarafa aldılar" dedi.

Bir başka yolcu ise, "Duman içinde boğuluyorduk. Yangın söndürme cihazını kullanmayı bilmiyorlar" diye konuştu.  Bir yolcu da , "Tekne ağzına kadar insan doluydu" şeklinde konuştu.
Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow