hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Brüksel saldırganlarından biri Gaziantep'te gözaltına alınmış

  Brüksel saldırganlarından biri Gaziantepte gözaltına alınmış
  expand

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir" dedi. Dışişleri Bakanlığı kaynakları da, Türkiye'den sınır dışı edilen Brüksel saldırganının havalimanındaki İbrahim El Bakravi olduğunu açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus İohannis ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

  Terör belası noktasında düşüncelerini Romen mevkidaşı İohannis ile paylaştığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: "Ülkemizdeki bölücü terör örgütü PKK, Suriye'nin kuzeyindeki PYD, YPG, DAİŞ, DHKP-C bu terör örgütlerinin arasında hiçbir fark yoktur. Ankara'da yapılan eylemler, İstanbul'da yapılan eylemler, bunun dışında dün Brüksel'de yapılan eylemler, bunların nasıl ortak yanları olduğunu çok açık net ortaya koymaktadır.

  Brüksel'deki intihar saldırganlarının kimliği kesinleşti

  Hedefte olan sivil insanlardır, ölen insandır. Sebep netice ilişkisine baktığınız zaman elde edilen hiçbir şey yoktur ama kaybedilen çok şey vardır. Kaybedilen insandır, kaybedilen huzurdur, kaybedilen barıştır, kaybedilen güvendir. İnanıyorum ki dünya siyaseti eğer ittifak halinde terörün üzerine giderse bu işi çözeriz. Onun için dünya terörü, teröristi ve terörizmi yeniden tanımlamak zorundadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Brüksel saldırılarının 3. şüphelisi de yakalandı

  Buyrun Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015'te nota ile Belçika Büyükelçiliği'ne iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine Hollanda'ya da iade etmişiz ve nota ile oraya da bildirilmiştir."

  İbrahim El Bakravi

  Bu arada Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Türkiye'den sınır dışı edilen Brüksel saldırganının havalimanındaki İbrahim El Bakravi olduğunu açıkladı. Alınan bilgiye göre, saldırıyı gerçekleştirenler kişilerden İbrahim el Bakravi, Suriye'ye geçmeye çalışırken Türkiye'nin Gaziantep kentinde yakalanarak, Belçika'ya teslim edildi. Fakat Belçika hükümetince de serbest bırakıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow