Bugün Babalar Günü mü? Google'dan doodl sürprizi

Bugün Babalar Günü mü? Google'dan doodl sürprizi

Babalar Günü ne zaman bugün mü? Dünyaca ünlü arama motorou Google üzerinde arama yapacaklar karşılaştıkları doodle sonrası bu sorunun cevabını araştırmaya başladı. Peki, bugün Babalar Günü mü? İşte, Google tarafından hazırlanan doodle sürprizi ev Babalar Günü tarihçesi...

Bugün Babalar günü mü? Dünyaca ünlü arama motoru Google'ın kullanıcıları bugün Babalar Günü doodle'ı ile karşılaştıktan sonra bu sorunun cevabını merak etmeye başladı. Peki, bugün Babalar Günü mü? Merakla araştırlan sorunun cevabını, Google tarafından hazırlanan doodle'ı ve Babalar Günü tarihçes,ini haberimizde derledik. İşte, merak edilen detaylar...

Google tarafından hazırlanan Babalar Günü doodle'ı şöyle:


BUGÜN BABALAR GÜNÜ MÜ?

Bu yıl Babalar Günü her yıl olduğu gibi Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanacak. Yani 2020 yılında bugün 21 Haziran 2020 Pazar günü Babalar Günü olarak kutlanıyor.

BABALAR GÜNÜ’NÜN TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS