Bugün kimlere sokağa çıkma yasağı yok, kimlere muaf 6 Aralık?

Bugün kimlere sokağa çıkma yasağı yok, kimlere muaf 6 Aralık?

Bugün kimlere sokağa çıkma yasağı yok, kimlere muaf 6 Aralık?

Koronavirüs vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek amacıyla geçtiğimiz hafta sonu tam gün olmak üzere yasak getirildi. Peki,6 Aralık bugün kimlere sokağa çıkma yasağı yok? Sokağa çıkma yasağı hafta sonu kimlere muaf?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında koronavirüs vakalarının artışı nedeniyle bazı kısıtlamalar getirildi. Bu kapsama göre hafta içi saat 21:00'den sonra sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Hafta sonu ise 2 gün tüm Türkiye'de sokağa çıkma kısıtlaması olacak. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle sokağa çıkma yasağından muaf olacak kişilerin listesi de belli oldu.

Sokağa çıkma yasağı hafta sonu kimlere muaf 6 Aralık?

Gazete, dergi, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları.

Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi ‘özel gereksinimi’ olanlar ile bunların veli-vasi veya refakatçileri.

Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartıyla).

Seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve bu müsabakalardaki diğer görevliler.

İnşaat alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı devam eden büyük inşaatlarda çalışanlar.

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olan kişiler, doktor raporu ile sevk olan ve-veya daha önceden alınmış doktor randevusu-kontrolü olanlar.

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar (en fazla 4 kişi).

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve ikâmet ettiği yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler).

İbadethanelerdeki din görevlileri, cemevlerinde görevli olanlar.

Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri, gönüllü çalışanları.

Hayvan Besleme Grubu üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, ikametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.