Büllöz hastası Erdal her geçen gün eriyor

Büllöz hastası Erdal her geçen gün eriyor

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde doğuştan vücutta su toplanması 'büllöz' hastası 11 yaşındaki Erdal Ertaş'ın en büyük hayali iyileşmek ve okuyup öğretmen olmak.

Yozgat'ta yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 15 yaralı


Hürriyet Mahallesi'nde yaşayan Hanım- Erkan Ertaş çiftinin 5 çocuğundan en büyüğü Erdal Ertaş, doğuştan büllöz hastalığına yakalandı. Yaşama Sevinci Doğubayazıt Engelliler Derneği Başkanı Oktay Tokci, maddi durumu yetersiz olan ailenin çocuğunu Erzurum'daki hastaneye götürdü.


Burada büllöz teşhisi konulan Erdal Ertaş'ın ailesi, Mustafa Yassuboğa İlkokulu'nda okuyan çocuklarını, bedeninde oluşan yaralar nedeniyle sınıf arkadaşlarının dalga geçtiğini öne sürerek okula göndermedi. Özel bir rehabilitasyon merkezinde eğitim gören Erdal, hayalini kurduğu öğretmenlik için yara bere içinde olan ellerine rağmen her gün düzenli olarak ders çalıştı.


Erdal'ın bedensel engelli olan ve çalışamadığı için devletin verdiği engelli maaşıyla ailesini geçindirmeye çalışan babası Erkan Ertaş, oğlunun her yerinde oluşan ve sık sık patlayan içi su dolu baloncuklar nedeniyle canının çok acıdığını belirtti. Doktorların oğullarının hastalığının çaresi olmadığını söylediklerini anlatan 36 yaşındaki Erkan Ertaş şöyle dedi:"Okula göndermeye çalıştık ancak fazla yürüyemiyor, gittikçe eriyor. Çocuğum doğduğundan beri böyle. Okula gönderdik. Okulda sürekli düşüp yaraları kanıyordu ve çocuklar bu durumundan dolayı sürekli onunla dalga geçiyorlardı. O yüzden okuldan aldık. Oğlum iyileşip tekrar normal okula gidip öğretmen olmak istiyor. Ev içerisinde biz ortamı Erdal'a göre uyarlayamıyoruz. Mecburen o bize uymaya çalışıyor. Benim maddi durumum yetersiz ne oğluma rahat bir yatak, ne de ders çalışabilmesi için bir masa alamıyorum. Yetkililerden çocuğuma yardım eli uzatılmasını bekliyoruz."Büllöz nedir?


Büllöz, içi su dolu kabarcıklar oluşturan ve bu su dolu kabarcıkların patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan, yüzeysel yaralar şeklinde seyreden önemli bir deri hastalığıdır. Hastalığın halk arasında bilinen bir adı yoktur.Büllöz hastalığı neden ve nasıl olur?


Büllöz tıp dilinde otoimmün bir hastalık olarak bilinir. Yani normalde insan vücuduna zararlı olabilecek mikrop ve yabancı maddelere karşı bir koruma sistemi olan bağışıklık sisteminin, kişinin kendi doku ve hücrelerini de yabancı olarak algılayıp buna karşı tepki vermesi sonucunda ortaya çıkan hastalıklardan birisidir.


Daha basit bir biçimde kimde olacağını önceden kestiremediğimiz büllöz hastalığı, henüz bilmediğimiz bir nedenle vücudun kendi derisini yabancı olarak algılaması ve buna karşı tepkime vermesi ile oluşur. Bu tepkimeyle, derideki hücreleri bir arada tutan bağlar, vücudun salgıladığı ve antikor adı verilen maddelerin etkisiyle kopar. Bunun sonucunda hücrelerin birbirinden ayrıldığı alanlara sıvı toplanır. Böylece “bül”adı verilen içi berrak sıvı ile dolu olan kabarcıklar meydana gelir.


Bu kabarcıklar zaman içerisinde patlarlar ve tabanı ıslak et görünümlü, kendi kendine iyileşmeyen yüzeysel yaralara dönüşür. Bu yaralardan sıvı ve vücut için gerekli maddelerin kaybedilmesi ya da bu yaralardan mikrop kapılması sonucunda hastalığın bazen yaşamı tehdit eden olumsuz sonuçları ortaya çıkar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS