hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Türkiye'de

  Bushun Ulusal Güvenlik Danışmanı Türkiyede
  expand

  ABD Başkanı George W. Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Türkiye ile ABD'nin terörizmle mücadelede birlikte çalıştığını kaydederek, ABD'nin, Türkiye ile Irak'ta ve "ortak terörist düşman" PKK'ya karşı işbirliğine devam edeceğini söyledi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Başbakanlık Merkez Bina'da kabul edilen Hadley, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından açıklama yaptı.

  Hadley, ABD hükümetinin 9 Temmuz'da ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndaki saldırıda başkonsolosluğu koruyan Türk hükümetine müteşekkir olduğunu belirtti ve ABD hükümeti adına saldırıda hayatını kaybeden cesur polislerin ailelerine başsağlığı diledi.

  21'inci yüzyılın zorluklarıyla mücadele ederken, ABD'nin yakın dostu ve müttefiki olarak Türkiye'nin güçlü ve stratejik ortaklığından müteşekkir olduklarını kaydeden Hadley, bu zorluklardan en önemlisinin terörizmle mücadele olduğunu bildirdi.

  Hadley, "Ülkelerimiz terörizmle mücadelede birlikte çalışmaktadır. ABD, Türkiye ile Irak'ta ve ortak terörist düşmanımız olan PKK'ya karşı mücadelede işbirliğini sürdürecektir" diye konuştu.

  Türkiye'nin son yıllarda bazı demokratik ve siyasi reformların yanı sıra serbest piyasayla ilgili önemli reformlar yaptığını belirten Hadley, bunların Türkiye için çok önemli olduğunu ve ABD'nin bu reform çabalarının devam etmesi gerektiğine inandığını söyledi.
   
  Stephen Hadley, reform çabalarının Türk halkı tarafından desteklenmesinin Türkiye'yi daha güçlü ve refah içinde yaşayan bir ülke haline getireceğini kaydederek, bu reformların ayrıca Türkiye'yi AB üyeliğine yakınlaştıracağını ve ABD'nin, Türkiye'nin AB üyeliğini güçlü bir şekilde desteklediğini vurguladı.

  ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley, "ABD ve Türkiye'nin güçlü bir stratejik ortaklığı vardır ve ABD bu ortaklığı gelecekte de güçlendirmek ve sürdürmek istemektedir" dedi.

  Amerikalı yetkili, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de bir araya geldi. Gül'ün kabulünün ardından Hadley, Genelkurmay Başkanlığı yetkilileriyle görüşecek.
   
  Babacan ile de görüştü
   
  Dışişleri Bakanı Ali Babacan da, Hadley'i kabul etti. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşme basına kapalı yapıldı.

  Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuşan Babacan, Hadley ile yaptığı görüşmeye ve İran'ın nükleer programı sürecine ilişkin soruları yanıtladı.

  Babacan, İran'ın nükleer programının şu anda dünyanın dört bir köşesinden takip edildiğini ve Ortadoğu'da başlıca ele alınan konulardan biri olduğunu belirterek, "Türkiye olarak hem İran'a yeni bir öneri paketi sunmuş olan 6 ülkeyle iyi bir diyalog içindeyiz, hem de komşumuz İran'la da iyi bir diyalog içindeyiz" dedi.

  Hadley ile yaptığı görüşmede, Türk-Amerikan ikili ilişkilerinin farklı boyutlarını ele aldıklarını, Ortadoğu'daki meseleler üzerinde durduklarını, ayrıca Irak, İsrail-Suriye görüşmeleri, Kıbrıs, Ermenistan gibi pek çok konunun gündeme geldiğini belirten Babacan, Hadley ile geniş bir istişare imkanı olduğunu kaydetti.

  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin de yarın Ankara'ya geleceğini anımsatan Babacan, pek çok konuyu görüşeceklerini, doğal olarak nükleer programın da gündem maddelerinden biri olacağını ifade etti.

  Babacan, "Biz İran'ın nükleer programıyla ilgili meselelerin diyalog yoluyla ele alınmasından yana olduk. Bu diyaloğa Türkiye olarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow