Çamlıca Camii ulaşım: Çamlıca Camii’ne nasıl gidilir? İşte otobüs seferleri

Çamlıca Camii bugün resmen ibadete açıldı. İstanbul’un yeni simgelerinden biri olan Çamlıca Camii’ni yakından görmek ve ibadet etmek isteyenler büyük bir heyecanla ulaşım bilgilerini ve otobüs seferlerini araştırıyor. Öte yandan caminin özellikleri ve resimleri de merak edilenler arasında yer alıyor. İşte Çamlı Camii resimleri ve ulaşım bilgisi…Çamlıca Camii açıldı! İstanbul’un yeni simgelerinden olan Çamlıca Camii’ne ulaşım bilgileri ve otobüs seferleri ile camimin özellikleri ve resimleri merak edilenler arasında yer alıyor. İşte Çamlıca Camii resimleri ve ulaşım bilgileri…

ÇAMLICA CAMİİ NEREDE?

Çamlıca Camii Üsküdar İlçesi sınırları içerisinde Çamlıca tepesinde yer almaktadır ve İstanbul’un Boğazı Üsküdar kıyılarından rahatlıkla görülebilmektedir. Avrupa Yakasında ise Fatih Beyoğlu ve Beşiktaş ilçeleri başta olmak üzere İstanbul’un Çamlıca tepesini gören birçok bölgesinden görülmektedir.

İşte Çamlıca Camii’nin adresi: Ferah Mahallesi, Ferah Yolu Sk No:87, Üsküdar / İstanbul

ÇAMLICA CAMİİ’NE NASIL GİDİLİR?

Çamlıca Camii’ne özel araçlarla rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte camiye ulaşmak için İstanbul’un çeşitli noktalarından otobüs seferleri bulunmaktadır. İşte Çamlıca Camii otobüs seferleri:

Cevahir Alışveriş Merkezi, Şişli konumundan Çamlıca Camii konumuna Otobüs - 522, Otobüs - 14FD ile gitmek 45 dk sürer.

Dudullu, Ümraniye konumundan Çamlıca Camii konumuna Otobüs - 522, Otobüs - UM12 ile gitmek 45 dk sürer.

Adanalı Şenol Kolcuoğlu konumundan Çamlıca Camii konumuna Otobüs - 222, Otobüs - 14F ile gitmek 82 dk sürer.

Barbun, Maltepe konumundan Çamlıca Camii konumuna Otobüs - 222, Otobüs - 14F ile gitmek 82 dk sürer.

Cevahir Alışveriş Merkezi, Şişli konumundan Çamlıca Camii konumuna Otobüs - 522, Otobüs - 14FD ile gitmek 45 dk sürer.

ÇAMLICA CAMİİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi olan Çamlıca Camisi 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı.

6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi var.

Komplekste ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları, 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark bulunuyor.

Çamlıca camisi, 7 metre 77 santimetre boyundaki dünyanın en büyük alemine sahip. 125 bin metrekare alanda yapımı devam edilen Çamlıca cami ayrıca kubbe kemerlerinin iç kısmına takılan 220 metre boyunda "Fetih Suresi"yle dikkat çekiyor.

Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor. Cami 4'ü 107.1 metre, 2'si ise 90'ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip.

63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği büyüklükte olan Çamlıca Camisi'nin bir başka özelliği ise herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS