hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Can Dündar'a silahlı saldırı

  Can Dündara silahlı saldırı
  expand

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, duruşma arasında Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada silahla ateş açan bir kişi gözaltına alındı. Saldırıyı gerçekleştiren kişinin 1976 Sivas doğumlu Murat Şahin olduğu belirlendi. Saldırganın emniyetteki ilk ifadesinde "Eylemi tek başıma yaptım" dediği öğrenildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

  Alınan bilgiye göre, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle yargılandıkları davanın dördüncü duruşması için adliyede bulunan Dündar, verilen arada dışarı çıktı.

  Gazetecilerin bulunduğu alana geçen Dündar'a, buradaki bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

  Dündar yara almazken, NTV muhabiri Yağız Şenkal hafif yaralandı.

  Dündar'ın eşi saldırganın yakasını tuttu

  Saldırgana ilk olarak CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek müdahale etti. Can Dündar'ın eşi de saldırganın üzerine giderek yakasını tuttu.  

  Çevredeki sivil bir polis de saldırgana müdahalede bulundu. Yere yatırılarak gözaltına alınan saldırgan, polisler tarafından emniyet müdürlüğünü götürüldü. Yaralı muhabir de ambulansla hastaneye sevkedildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saldırgan, polisler tarafından gözaltına alınarak Çağlayan Polis Merkezi'ne götürüldü.

  silahlı saldırıyı gerçekleştiren Murat Şahin daha sonra sağlık kontrolünden geçirildi.

  Sivil polis aracıyla Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilen şüpheli Murat Şahin girişte gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Şüphelinin Cinayet Büro Amirliği'ndeki sorgusu sürüyor.

  Dündar: "Kimlerin bizi hedef haline getirdiğini biliyoruz" 

  Saldırı sonrasında bir açıklama yapan Can Dündar  "Haftalardır sürekli bizzat hedef gösterilen bir gazeteci elbette böyle bir şeyle karşılaşabilir. Onun için hedef gösterenler inşallah bundan ders alır diye düşünüyorum. İçeride adliyede yıldırmaya çalışıyorlar, dışarıda silahla yıldırmaya çalışıyorlar. Bunun örnekleri var, biz yılmayız yani. Ne yaparlar yapsınlar. 2 el ateş edildi. Karşı karşıyaydık. Bana seslenerek üstüme şey yaptı. Eşim ve sayın vekilimiz yanımdaydı onlar engel oldular" dedi. Dündar, "Kimlerin bizi hedef haline getirdiğini biliyoruz" diye konuştu.

  "Karşımızda Cumhurbaşkanı'nı bulduk"

  Saldırıyla ilgili şikayette bulunacaklarını söyleyen Dündar sözlerini şöyle sürdürdü:  "Biz baştan beri asıl eylemin suç olduğunu, bunu ifade etmenin suç olmayacağın söyledik. Ve karşımızda Cumhurbaşkanı'nı bulduk. Cumhurbaşkanı biliyorsunuz başından beri bu davanın savcısı gibi davrandı. Tehdit etti, hedef gösterdi, şantaj yaptı. Ve sonunda bu şantajdan, bu tehditlerden vazife çıkaran birilerinin silahla ateş açmasına yol açtı. Dilerim bu bir ders olur. Bunun utancından dilerim utanır ve bir daha bir gazeteciyi hedef gösterirken 2 kere düşünür.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugün çok iyi biliyoruz ki; haftalardır, aylardır aldığımız tehditlerin ve bugün burada sıkılan silahtan çıkan kurşunların nedeni bizzat bu devletin en üst kademesi tarafından hedef gösterilmemizdir. İster istemez şunu söylüyoruz ki bu kararda da bu devletin en üst kademesinden bizzat verilen talimatların rol oynadığı endişesi sonsuza kadar yaşayacaktır. Ama bizi sindirmeye yeter mi? Bu kurşunlar, kararlar yeter mi?

  Asla... Biz doğru bildiğimiz gibi yazmaya, konuşmaya, söylemeye devam edeceğiz. Bu tehditler, baskılar asla bizi yıldırmayacak. Yeter ki bu tehditler kalan basın mensuplarını yıldırmasın. Eğer yazarsak başımıza bunlar gelir diye düşündürmesin. Asıl hedef budur. Hepimiz çok cesur olmak zorundayız. Hepimiz bütün bu kararlara, kurşunlara rağmen gerçeği öğrenme hakkını halktan esirgememek adına; kendi mesleğimizi, düşünce hürriyetini, basın özgürlüğünü savunmak adına her zamankinden çok cesur ve kararlı olmak zorundayız."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Şikayetçi oldu

  MİT TIR'ları davası duruşma sonrası çıkışında açıklamalarda bulunan Dündar, yeniden adliye binasına girdi. Can Dündar ve eşi Dilek Dündar avukatlarıyla birlikte adliye binasındaki polis merkezinde, bugünkü saldırıya ilişkin ifade verdi; saldırgan Murat Şahin hakkında şikayette bulundu.

  Can Dündara silahlı saldırı

  Fotoğraf: Fatih Polat

  Dilek Dündar: Silahı görünce üzerine gittim

  Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, saldırı girişimini anlattı. Dilek Dündar, "Silahı görünce üzerine gittim. O sırada 'vatan hainisin' deyip iki defa ateş açtı. Can'ı o sırada başka bir yere kaçırdılar" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saldırgan: Murat Şahin

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada silahla ateş açan kişinin Murat Şahin (40) olduğu öğrenildi.

  Alınan bilgiye göre, olayın ardından gözaltına alınarak götürüldüğü Çağlayan Polis Merkezi'nde ilk ifadesi alınan saldırganın çeşitli suçlardan emniyette kaydı bulunduğu belirtildi.

  Can Dündar'a adliye önünde saldırı girişimini yapan Murat Şahin'in Sivas'ın Hafik ilçesi Çimenyenice köyü nüfusuna kayıtlı olduğu ortaya çıktı.

  Ailesi yıllar önce Sivas'tan göç eden Şahin'in İstanbul'da dünyaya geldiği belirtildi. 4 üvey ve 5 öz olmak üzere 9 kardeşi bulunan Şahin'in evli ve 8 yaşında bir kız çocuk sahibi olduğu öğrenildi.

  İstanbul Gaziosmanpaşa'da ikamet eden ve tekstil sektöründe çalıştığı öğrenilen Şahin'in 2011 yılında kasten yaralama, aynı yıl tehdit ve hakaret, 2014 yılı içerisinde ise kapkaç nedeni ile suç kaydının bulunduğu, hakkında bir kaç kez gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

  Saldırgan: Eylemi tek başıma yaptım

  Murat Şahin'in poliste yapılan ilk sorgusunda "Orada olacağını gazetelerden öğrenmiştim.  Adliyenin önüne gittim. Bana doğru yürüdüğünde ayaklarına doğru ateş ettim. Eylemi tek başıma yaptım." dediği öğrenildi.

  Saldırının ardından Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilen  şüpheli Murat Şahin yapılan ilk sorgusunda olayı tek başına yaptığını kimseden yardım almadığını söylediği öğrenildi. Can Dündar'la ile ilgili çıkan haberleri basından takip ettiğini söyleyen şüphelinin o gün adliyede olacağını da gazetelerden öğrendiğini söylediği belirtildi.

  Adliyenin kapısında beklerken bir anda Can Dündar'ın kendisine doğru yürüdüğünü gördüğünü anlatan şüphelinin ona doğru yürüdüğünü gördüğünü ve ateş ettiğini söylediği öğrenildi.

  Şüphelinin kimseyi öldürme niyetinin olmadığını, olayı korkutmak amaçlı yaptığını ileri sürdüğü öğrenildi.

  Şüphelinin kapı atölyesinde çalıştığı öğrenilirken evli ve bir çocuk babası olduğu belirtildi. Şüphelinin sorgusuna Cinayet Büro Amirliğinde devam ediliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow