Çanakkale'den Midilli'ye geçişler denetlenecek

Çanakkale'den Midilli'ye geçişler denetlenecek

Çanakkale'de yasa dışı yollarla Midilli Adası'na geçişi önlemek amacıyla "Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kuvveti" oluşturuldu.

Çanakkale'de İl Jandarma Komutanlığı tarafından yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçişleri önlemek amacıyla, rütbeli jandarma personelinden oluşan "Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kuvveti" oluşturuldu. Bu ekibin, suç örgütlerince organize şekilde yürütülen göçmen kaçakçılığını önlemesi, suç örgütlerini ortaya çıkarması ve gerekli yasal işlemleri gerçekleştirmesi bekleniyor.


"Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Kuvveti"  dahilinde sadece göçmen kaçakçılığıyla mücadele edecek şekilde 13 jandarma timi belirlendi. Bu ekiplerin Çanakkale'nin sahil şeridinde, göçmen kaçakçılarının sık kullandıkları bölgelerde ve buralara giden yol güzergahlarında 24 saat esasına göre faaliyette bulunacakları açıklandı.


2015'te bin 221 vaka yaşandı


Geçen yıl Çanakkale'den Midilli Adasına yasadışı geçiş yapmaya çalışan 87 bin 61 yabancı uyruklu kişi ve bu olayı organize ettiği düşünülen 619 kişi yakalandı. 2015 yılında toplam bin 221 tane bu tarzda vakalarla karşılaşıldı.


Ülkeler arası geçişi organize ettiği gerekçesiyle dliyeye sevk edilen 619 kişiden 191'i tutuklandı. Yapılan perasyonlarda, 23 tabanca, 229 tabanca fişeği, 11 av tüfeği, 153 bot, 169 bot motoru, 6 tekne, 376 araç ve bin 251 can yeleği ele geçirildi.


2016'da da devam etti


Bu yılın Ocak ayında da 159 olayda yurt dışına kaçma girişiminde bulunan 10 bin 79 kişi ve 113 organizatör yakalandı. Haklarında yasal işlem yapılan şüphelilerden 7'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, ele geçirilen bir tabanca, 10 bot, 10 bot motoru, 2 tekne, 69 araç ve bin 312 can yeleğine el konuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS