Canavar 10 yıl sonra yakalandı: Cinayeti 'erekte olamadığı için' işlemiş

Canavar 10 yıl sonra yakalandı: Cinayeti 'erekte olamadığı için' işlemiş

Adana'da boğazını sıkarak bayılttığı 22 yaşındaki Hatun Figen'i yakarak öldüren Murat Kaz, cinayetten 10 yıl sonra yakalandı ve canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 10 yıl sonra DNA analiziyle ulaşılan katilin cinayeti, cinsel birliktelik için evine gittiklerinde "erekte olamadığı" için işlediği anlaşıldı.

Adana'da boğazını sıkarak bayılttığı 22 yaşındaki Hatun Figen'i yakarak öldüren Murat Kaz, cinayetten 10 yıl sonra yakalandı ve canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.


6 gündür kayıp olan kadının cesedi ormanda bulundu


Murat Kaz, 29 Eylül 2006'da daha önce para karşılığında birlikte olduğu Hatun Figen'i arayıp cinsel ilişkiye girmek istediğini söyledi. Ardından da ikili Murat Kaz'ın evine geldi. Alkol ve uyuşturucu da kullanan Kaz, cinsel ilişkiye giremeyince genç kadın gitmek istedi. Bunun üzerine çıkan tartışmada Kaz, kadının boğazını sıkarak bayılttı ardından da bir kilime sararak götürdüğü Cihadiye Köprüsü'nün altında benzin dökerek yaktı.


Cesedin bulunmasının ardından jandarma ekipleri yaptıkları araştırma sonucunda ölen kadının kimliğini belirleyemedi ve dosya faili meçhul olarak rafa kaldırıldı.


Kadın cinayeti davasında sanıktan 'Ezel' dizisiyle savunma


DNA ile belirlendi


Jandarma sorumluluk bölgelerinin Emniyet Müdürlüğü'ne devredilmesinin ardından faili meçhul dosyalarını teslim alan polis, cinayet olayından uzun süre sonra kayıp başvurusu yapılan Hatun Figen dosyasını inceledi. Ekipler Hatun Figen'in Antalya'da yaşayan annesine ulaştı. İfadesine başvuran polis Hatun'un mezarından ve annesinden DNA testi için örnekler aldı. Yapılan inceleme sonucunda ölen kişinin Hatun Figen olduğu tespit edildi.


Adana'daki katil ağlayan koca çıktı


Polis, Hatun Figen'in öldürülmeden önce telefonda kimlerle görüştüğünün listesini çıkardı. Figen'in öldürüldüğü gün Murat Kaz ile birkaç kez görüştüğü ortaya çıktı. Cezaevi firarisi olduğu öğrenilen Murat Kaz, İstanbul'da sahte kimlik ile yakalanıp tutuklandı.


'Öldü diye yaktım'


Murat Kaz hakkında canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılannasına devam edildi. Bugünkü duruşmada Kaz cinayeti işlediğini kabul etti. Kaz, savunmasında "Ereksiyon olamadığım iddiası doğru değildir" diyerek, "Kullandığım uyuşturucunun etkisiyle orgazm olamadım. Bunun üzerine Hatun gitmek istedi. Ben de 2 saatliğine parayı verdiğimi, olmasa da 2 saat boyunca yanımda kalması gerektiğini söyledim. Bunun üzerine erkek arkadaşının kendisini burada olduğunu bildiğini söyledi. Hakaret edince, kendimden geçtim boğazını sıkmaya başladım. Kendime geldiğimde ölmüştü. Canlı canlı yakmadım. O kadar da canavar biri değilim. Delilleri yok etmek amacıyla cesedi yaktım. Uyuşturucu kurbanıyım. Vereceğiniz her cezaya razıyım" dedi.


Yanarak ölmüş


Yapılan otopsi raporunda ise Hatun Figen'in boğularak değil yanarak öldüğü belirtildi. Karar duruşmasına çıkan Murat Kaz, "Keşke idam olsa da beni assanız. Çok pişmanım. En ağır cezaya razıyım ama öldüğünü düşünerek yaktım. Eziyet çekmesi için yakmadım, delilleri yok etmek için yaktım. Kabul etmeyecekler ama ailesinden binlerce kez özür dilerim" diye konuştu.


Adli Tıp Kurumu'ndan ölüm nedeniyle ilgili alınan rapora dikkat çeken mahkeme heyeti, sanığı canavarca hisle ve eziyetle adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Sanığa hiçbir iyi hal indirimi yapılmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS