Çankaya'da güvenlik toplantısı yapıldı

Çankaya'da güvenlik toplantısı yapıldı

Sultanahmet'te meydana gelen bombalı saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde güvenlik zirvesi yapıldı. Zirvenin ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, saldırganın 1988 doğumlu Suriye uyruklu olduğunun tespit edildiğini ve bağlantılarının araştırıldığını söyledi. Kurtulmuş, saldırının, "Suriye'deki vekalet savaşının Türkiye'ye bir yansıması" olduğunu da ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet'teki patlamaya ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakanlık Resmi Konutunda yaptığı yarım saatlik görüşmenin ardından Çankaya Köşkü'nde güvenlik toplantısına başkanlık etti. 

Sultanahmet Meydanı'nda patlama

Davutoğlu başkanlığında 1 saat süren güvenlik toplantısına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genel Başkan Danışmanı Ali Sarıkaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu ve Kültür Ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun'un katıldı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sultanahmet'teki patlamayı dünya medyası böyle gördü

Zirve sonrasında Numan Kurtulmuş'tan açıklama

Güvenlik zirvesinin ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. İstanbul'da meydana gelen patlamada 10 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Kurtulmuş, "Parçalanmış bir cesedin de canlı bombaya ait olduğu tespit edilmiştir. İlgili birimlerin yaptığı çok titiz çalışmalar sonucu, canlı bombanın da 1988 doğumlu Suriye uyruklu birisi olduğu tespit edilmiş ve ilgili bağlantılarının araştırılmasına da başlanmıştır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte İstanbul'a giderek, incelemede bulunacaklarını ve gerekli çalışmaların yapılmasını yerinde denetleyeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Suriye kökenli"

Saldırıda ölenler için taziyelerini ifade eden Kurtulmuş, "10 insanı kaybettik, ölenler için taziyelerimizi ifade ediyoruz. Bunların önemli bir kısmı yabancı uyrukludur. Ayrıca şu anda 15 yaralı var, bu 15 yaralıdan 2 tanesi ağır vaziyettedir" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu yaralıları ziyaret edip ardından da İstanbul Valiliği'nde bir toplantı yapacaklarını dile getiren Kurtulmuş, şunları söyledi:

"20 Temmuz'dan bugüne Türkiye son derece sistematik bir terör saldırısıyla karşı karşıyadır. Bunu her vesileyle, Suruç saldırısıyla, Ankara'daki hain bombalamayla, Güneydoğu Anadolu'da devam eden saldırılarla sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü görüyoruz. Bunun için ilgili birimlerimizin çok hassas bir çalışma yürüttüğünü, hatta hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Ankara'da DAİŞ mensubu olduğu bilinen kişilerin gözaltına alındığını, canlı bombalar bombalarını patlatmadan ele geçirilerek etkisiz hale getirildiğini bütün Türkiye ile paylaşmıştık. Bu terör saldırılarının bundan sonraki süreçte de üzerine bütün gücümüzle gideceğiz. Olaylar ortaya çıkmadan evvel önlenmesi için her türlü tedbiri alacağız. Bütün uluslararası camianın, Türkiye'nin dostlarının, bugün yapılan terör saldırısına karşı Türkiye ile beraber olduklarını belirtecek şekilde seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. Çünkü terörle mücadele hiçbir ülkenin tek başına gerçekleştirebileceği bir mücadele değildir. Biz bu saldırıdan sonra da bütün saldırılardan sonra olduğu gibi bütün dostlarımızı yanımızda görmek ve teröre karşı mücadelede gücümüzün artırılmasını istiyoruz."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terörün sınırı olmadığına işaret eden Kurtulmuş, sadece kamu kuruluşlarını değil, sivilleri de hedef aldığını belirterek, "Bir kere daha ifade etmek zorundayız ki, terörün ve teröristin dini, mezhebi, meşrebi, itikadı olmaz. Falancaya göre iyi, falancaya göre kötü terörist olmaz" şeklinde konuştu. 

Kurtulmuş, saldırının "Suriye'de 5 yıldır devam eden iç çatışmanın ve ikinci safhası olan vekalet savaşlarının bir yansıması olduğunu da tahmin ediyoruz" ifadesini kullandı. Suriye'de bazı çevrelerce desteklenen onlarca terör örgütünün yürüttüğü vekalet savaşlarının son derece acımasız ve kanlı bir safhaya geldiğini belirten Kurtulmuş, "Bunların hepsini araştıracağız, detaylı bir şekilde üzerinde çalışacağız" dedi.