Çankırı'daki 8 Mart eyleminde gerginlik

Çankırı'daki 8 Mart eyleminde gerginlik

Çankırı ve İzmir'deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü eylemlerinde Kürtçe slogan gerginliği yaşandı. Çankırı'da üniversite öğrencisi kızların Kürtçe slogan atmasına çevrede bulunanlar tepki gösterince iki grup arasında arbede yaşandı. Araya giren polis ekipleri, havaya ateş ederek grubu dağıttı. İzmir'in Bornova ilçesindeki eylemde de gerginlik yaşandı.

Çankırı'da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya gelen kız öğrenciler ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı.


Bir grup üniversite öğrencisi kız, Karatekin Parkı'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir araya geldi.


Kürtçe sloganlar atıp, türküler söyleyerek halay çeken kızlar ile bir süre sonra çevrede toplanan bir grup vatandaş arasında gerginlik yaşandı.


Polisin araya girip durumu yatıştırmasının ardından kızlar, polis eşliğinde yeni adliye binasının önünden Çankırı Belediyesi İş Merkezine kadar yürüdü.


Burada tekrar bir araya toplanan vatandaşlar ile kızlar arasında arbede çıktı.


Araya giren polis ekipleri, havaya ateş ederek grubu dağıttı.


İş merkezinin otoparkına giren kızlar, gelen polis aracıyla olay yerinden uzaklaştırıldı.


Kızların bölgeden ayrılmasının ardından grup tekrar Karatekin Parkı'na kadar "Şehitler ölmez vatan bölünmez, ne mutlu Türk'üm diyene, askere-polise uzanan eller kırılsın" sloganları atarak yürüdü.


Grup, daha sonra dağıldı.


İzmir'de de gerginlik vardı


İzmir'in Bornova ilçesinde de 8 Mart Kadınlar Platformu öncülüğünde toplanan yaklaşık bin kadın, yürüyüş yaptı. Gruptakilerden bazılarının Kürtçe slogan atması üzerine, caddedeki evlerde oturanlar Türk bayrakları açarak tepkilerini gösterdi.


8 Mart Kadınlar Platformu'nun çağrısı üzerine bugün öğlende, Bornova Stadı önünde yaklaşık bin 100 kadın toplandı.


Polis kontrol noktasından geçen kadınlar, sık sık 'Kadınlar özgür olsa dünya yerinden oynar', 'Susma haykır eşcinseller vardır', 'Diyanet elini bedenimden çek' sloganları attı.


Mustafa Kemal Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe başlayan gruptakilerden bazıları, Kürtçe sloganlar attı.


Bu sırada caddedeki apartmanlarda oturanlar, pencere ve balkonlarından Türk bayrakları salladı, gruba tepki gösterdi.


Meydana gelen grup, burada da polis arama noktasından geçti. Alana basın mensubu ve polisler dışında erkek alınmazken, kadınlar ve eşcinseller, yapılan aramaların ardından alındı. Grubun kendi görevlileri de alana girenlerin üstlerini aradı. Grupla polis arasında, arama noktasında kısa süreli gerginlik de yaşandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS