"Casusluk ve yasa dışı dinleme" soruşturmasında, 143 polis hakkında yeni iddianame

"Casusluk ve yasa dışı dinleme" soruşturmasında, 143 polis hakkında yeni iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "casusluk ve yasa dışı dinleme" soruşturmasında, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu 143 polis hakkında iddianame hazırladı. Soruşturma kapsamında Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 29 şüpheli hakkındaki dosya ayrılarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Okan Özsoy tarafından yürütülen Paralel Devlet Yapılanması'nın "casusluk ve yasa dışı dinleme" soruşturması tamamlandı. Hazırlanan 721 sayfalık iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İddianamede, aralarında eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu 143 şüphelinin "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, silahlı örgüt kurmak veya yönetmek veya üye olmak, siyasal veya askeri casusluk, resmi belgede sahtecilik, iftira, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme ve verileri yok etmek" suçlarından çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları talep edildi.

İddianamede, şüpheli Yılmazer ve Demirhan'ın ağırlaştırılmış müebbet ile 30 yıl 6 aydan 65 yıl 6 aya kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede, 209 müşteki, 57 mağdur yer alırken, 18 şüpheli hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Soruşturma kapsamında aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 29 şüpheli hakkında hazırlanan dosya ayrılarak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.

Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik "casusluk ve yasa dışı dinleme" iddiasıyla başlatılan soruşturması kapsamında, ilk operasyon 22 Temmuz 2014'te gerçekleştirildi. Aralarında Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın da bulunduğu bazı şüpheliler tutuklandı, bazıları ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında, ikinci operasyon Kasım 2014'te Tekirdağ ve Edirne istihbarat şube müdürlüklerindeki yasa dışı dinlemelerle ilgili yapıldı.

Operasyon kapsamında aralarında eski istihbarat şube müdürlerinin de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS