Cerattepe'de yaralananlar o anları anlattı

Cerattepe'de yaralananlar o anları anlattı

Cerattepe'de yaralananlar o anları anlattı

Artvin Cerattepe'de maden karşıtı eylem sırasında polisin müdahalesiyle yaralananlar o anları anlattı. yaralılardan 41 yaşındaki Beyza Zeyno Bayramoğlu, "Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın biri ölür" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı tepki için dün bölgeye çıkmak isteyen coğunluğunu kadınların oluşturduğu gruba polisin sert müdahalesi sonucu yaralananların tedavisi sürüyor.

Olaylar sırasında yüksekten düşen ve ayak bilekleri  kırılan 41 yaşındaki Beyza Zeyno Bayramoğlu, "Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın biri ölür" derken, gözüne plastik mermi isabet eden 23 yaşındaki Süleyman Özcan ise, gözünü kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

Dün öğle saatlerinde il merkezinde toplanan, ardından da Cerattepe bölgesine çıkmak için harekete geçen çoğunluğu kadınların oluşturduğu yaklaşık bin kişilik gruba polis TOMA,  biber gazı ve plastik mermilerle müdahalede bulunmuş, olayda 26 kişi yaralanmıştı.

Bakan Eroğlu'ndan Cerattepe açıklaması: "Tespit ettik, ceza vereceğiz"

Fotoğraflarla Cerattepe'de 6.gün

Biber gazı ve plastik mermilerden kaçmaya çalışırken yüksekten düşmesi nedeniyle ayak bilekleri kırılan ve Artvin Devlet Hastanesi'nde tedavisi sürdürülen Borçkalı Beyza Zeyno Bayramoğlu da yaşadıklarını anlattı. Kadın arkadaşlarıyla birlikte Cerattepe'ye çıkmak istediklerini ancak polisin çok sert müdahale ettiğini belirten Bayramoğlu, "Bu sırada polis bir kadını dövmeye başladı. O kadını kurtarmaya çalışırken polisler de biber gazı ve plastik mermi ile müdahaleye etti. TOMA su sıkmaya başlayınca haliyle insanlar panik yaşadı. Ben de gazdan etkilendim, yamaçtan aşağıya kaydım ve  düştüm.  Bu sırada arkadaşlarım beni gazdan korumaya çalıştı. Ama düşerken iki ayak bileğim de kırılmışö dedi.

"Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın birisi ölür"

Daha öncede polis müdahalelerine şahit olduğunu anlatan Bayramoğlu. "Hayatımda böyle bir müdahale görmedim. Çok sert saldırdılar. Gerçekten birileri ölecek diye korktum. Polis bu şekilde saldırmaya devam ederse yarın birisi ölür" ifadelerini kullandı.

Gözünü kaybetme riski var

Artvin Devlet Hastanesi bitişiğindeki kantinde servis elemanı olarak çalışan 23 yaşındaki Süleyman Özcan'ın da gözüne de olaylar sırasında plastik mermi isabet etti. İlk müdahalesi yapılan ancak gözünü kaybetme riski ile de karşı karşıya kalan Özcan polislere, "Kantine doğru atmayın hastalar var, yakınları var" diyerek uyarıda bulunduğu sırada plastik merminin gözüne isabet ettiğini anlattı, 2 gün sonra ameliyat olacağını söyledi.

"Artvin halkına karşı art niyet var"

Kantin işletmecisi Güney Yılmaz ise, "Polisi anlayamıyoruz. Çok ağır müdahalede bulunuyorlar. Neden halka karşı bu tutum içindeler bilemiyorum. Çevremiz zaten moralleri bozuk hastalarla dolu. Hastane kantinine doğru biber gazı atmak ne akla hizmettir? Hastanenin 5'inci katına gaz bombası atıldı. Burada Artvin halkına karşı bir art niyet var" diyerek tepkisini dile getirdi.

Hastane ve kantininde hasar oluştu

Dün polisin müdahalesi sırasında Artvin Devlet Hastanesi ile bitişiğindeki kantine isabet eden plastik mermiler ve biber gazı kapsülleri nedeniyle kapı ve pencerelerin camları kırıldı. Devlet Hastanesi'nin 6'ıncı katındaki pencerenin camı da parçalandı. Kırılan camlardan hastane binasına giren biber gazından etkilenenler de oldu.

Panik anı güvenlik kamerasına yansıdı

Bu arada, olay sırasında kantinde bulunan hasta yakınlarının yaşadığı panik güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde dışarıdaki vatandaşların da da biber gazından kaçarak kantine girmeye çalıştıkları gözlendi.