Cerattepe'de yeniden polis müdahalesi

Cerattepe'de  yeniden polis müdahalesi

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan bakır madenine karşı bölge halkının direnişi karşısında dün polis ve jandarma biber bombaları eşliğinde müdahale ettikten sonra geri çekilmişti. Tarafların gece boyunca bekleyişi sürdü. Sabah saatlerinde ise polisin müdahalesi geldi. Gazlı müdahalede yaralananlar ve gözaltına alınanlar olduğu öğrenildi. Twitter hesabından açıklama yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Cerattepe'yi talan ettirmeyeceğiz" dedi.

Dün polisin gazlı ve coplu müdahalesinin ardından Cerattepe'ye giden yola kurulan barikatın başında polisin ve vatandaşların bekleyişi gece boyunca sürdü.

Sabah ise polis dün olduğu gibi yeniden barikat olarak konulan araçları çekmek için girişimde bulundu. Yolu kapatan araçların polis tarafından çekilmesinin ardından, iş makinesi önünde bekleyen ve aralarında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ile dernek yöneticilerinin de bulunduğu gruba polis saat 09.00 sıralarında müdahale etti. Polisin yolu açma isteğine karşı çıkan gruptan Dernek başkanı Nur Neşe Karahan ile 5 kişi daha gözaltına alındı.


Cerattepe'den son fotoğraflar


Cerattepe'de ne olmuştu?


 Polis daha sonra yolu barikatla kapatan yaklaşık 300 kişilik gruba biber gazı ile müdahale etti. Barikatı ateşe veren grup polise taş atmaya başladı. Kafkasör Yaylasına doğru ilerleyen grupla polis arasında kovalamaca yaşandı.

Çok sayıda kişi gazdan etkilendi

Polisin sıktığı biber gazı nedeniyle çok sayıda kişi gazdan etkilendi. Gruptan atılan taşlar nedeniyle bazı polis memurları da yaralandı.  Grup Kafkasör Yaylası'na doğru barikat kurarak çekilişini sürdürürken, polis ekipleri de yaylaya doğru ilerlemeye devam ediyor. Jandarmaya limonlu destek


Biber gazlı müdahaleden etkilenenlerden biri de jandarma komutanıydı. Eylemcilerden biri jandarma komutanına limon uzatarak gözlerine sürmesini istedi. Jandarma komutanı, "Bize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz ancak gruptakilere de söyleyin taş atmasınlar" uyarısında bulundu. Bunun üzerine çevrede bulunanlar, "Biz doğamızı korumaya çalışıyoruz. Askerle karşı karşıya gelmek istemiyoruz" diyerek karşılık verdi. Kılıçdaroğlu: Cerattepe'yi talan ettirmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin'deki Cerattepe bölgesinde yaşanan gelişmelere ilişkin "Cerattepe'yi talan ettirmeyeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Artvin'deki Kafkasör Yaylası'nda bulunan Cerattepe bölgesinde maden çıkarılması için inşaat yetkililerinin asker ve polis eşliğindeki zırhlı araçlarla bölgeye gelmesiyle başlayan gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu, Cerattepe'yi talan ettirmeyeceklerini belirterek "Devletin doğaya sahip çıkması gerekirken; halk, doğayı devletin elinden koruyor. Cerattepe'yi talan ettirmeyeceğiz #CerattepeDireniyor" ifadelerini kullandı.


 


Valilik ve İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Cerattepe'deki müdahaleyle ilgili bazı internet sitelerinde yer alan bir iddia İçişlerin Bakanlığı ve Artvin Valiliği'nin gündemindeydi. Bakanlık ve valilik iddiayı yalanladı.

Valilik, "Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan tarafından açıklandığı ve sayın içişleri bakanımız Efkan Ala'ya izafeten söylemlendirilen 'vurun geçin' gibi bir tabir ya da talimat asla valiliğimize iletilmemiştir ve yalandır. Valiliğimizce hiçbir hukuksuzluğa asla müsaade edilmediği gibi yapılan işlemlerde de tamamen yasal sınırlar içerisinde hareket edilmektedir" denildi.

İçişleri Bakanlığı da iddialarla ilgili açıklama yaptı. Asılsız olduğu belirtti.

"CHP milletvekili Uğur Bayraktutan'ın bakan Efkan Ala hakkında yaptığı açıklamalar tamamen gerçek dışı beyanatlar olup, açık bir provokasyondur. Sayın bakanın böyle bir görüşmesi ve talimatı olmamıştır" denildi.Jeofizik mühendisleri: "Halkın taleplerine kulak verilmelidir"

Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama yaparak Cerattepe'de halkın taleplerine kulak verilmesi çağrısında bulundu. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Cerattepe'de yapılmak istenen maden işletme faaliyetleri sonucunda, Çoruh Vadisi'nin etrafında yer alan bir büyük botanik bahçesinin yok edileceği, doğa koruma alanlarının tahrip edileceği, binlerce ağacın kesileceği, yörenin morfolojik özelliklerinden kaynaklı olarak heyelan riskinin artacağı açıktır. Madencilik faaliyeti yürütülecek saha, içmesuyunun sağlandığı kaynağa çok yakındır. Tema Vakfı'nın 2007-2011 yılları arasında sürdürdüğü Kaçkar Dağları sürdürülebilir orman kullanımı ve koruma projesi kapsamında özellikle dikkat çektiği bölge, dünya doğa korumada öncelikli en önemli 25 sıcak noktadan birisidir. Ülkemizde 80'li yıllardan bu yana izlenen neo-liberal politikalar ile sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, çevre, madenler, kentler ve tarım alanları çok büyük yıkım görmüş, özelleştirme uygulamaları ile bu ulusun dişinden tırnağından artırarak oluşturduğu kamu işletmeleri yok pahasına, birçoğu da amacı ve kaynağı belli olmayan yabancılara küresel sermaye guruplarına satılmak suretiyle elden çıkarılmıştır."

Açıklamanın son bölümünde ise, "Madenlerimizi kamu yararına üretmek ve aynı zamanda çevreyi korumak kamusal bir sorumluluktur. Tam da bu sorumluluk bilinci içerisinde Cerattepe için mücadele veren Artvinli yurttaşlarımızın polis müdahalesiyle karşılaşmaları anlaşılır bir tutum değildir. Yurttaşlarımızın bu tepkilerinin dikkate alınması ve haklı taleplerinin yerine getirilmesi gerekir. Yerel halkın onayını alınmadan taleplerine kulak verilmeden hiçbir ekonomik faaliyetin kabul edilmesi düşünülemez. Bu konuda yetkilileri halktan yana davranmaya davet ediyoruz" denildi.

Milletvekilinden valilik önünde oturma eylemi ve açlık grevi

Bu arada CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan beraberinde Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve avukatı Bedrettin Kalın ile birlikte Artvin Valiliği önünde oturma eylemi ve açlık grevi başlattı. 


CHP’li vekil: ''Çocukken ayakkabı boyadığım yerde eylem yapıyorum''


Bayraktutan yaptığı açıklamada, ''6-7 yaşlarında ayakkabı boyadığım yerde, 45 yıl sonra Artvin’i korumak için direniş yapacağım aklıma gelmezdi. Bu kentin sokaklarında iş yerleri kapalı, tüm trafik durmuş vaziyette, insanlar sokaklarda. Kentin huzuru bozulmuş durumda. Artvin’de şuan olağanüstü halin, sıkı yönetimin bütün koşulları var. Bu bir firmaya devleti teslim etmektir. Bir firmanın sahibi ve onun siyasi uzantıları devleti teslim almıştır. Biraz önce öğrendim. Yeşil Artvin Derneği Başkanı gözaltında. Yöneticileri gözaltında. Yaralılar var. Tablo vahim. Türkiye’nin dikkatinin Artvin üzerinde olmasını temenni ediyorum'' dedi. 


Bakan Faruk Çelik: ''Artvin'deki olaylardan bilgim yok''


"Faruk Çelik ‘kent yok olur’ demişti"


Sözlerini 2001 yılında Bakan Faruk Çelik'in yaptığı bir konuşmayı hatırlatarak sürdürdü; ''Faruk Çelik o dönem milletvekili. Parlamentoda bir konuşma yapıyordu. Tutanakları bende. Aynen şöyle söylüyor; ‘Artvin Cerattepe’de maden çıkarsa bu Artvin için cinayettir, bu kenti yok edecek bir girişimdir’. Bunun altındaki imza Faruk Çelik’e ait. Bu bir gazete demeci değil. Faruk Çelik o yıllarda, Cerattepe’deki maden girişiminin kenti yok edeceğini söylemiş. Konuşmanın orijinal metni bende. Kendisine parlamentoda sordum; ‘sayın bakan konuşmanızın arkasında mısınız?’ dedim. ‘Evet’ dedi."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS