Çevreyi temizlerken sokak hayvanlarını doyuran sistem: Pugedon

  1. Türkiye
Çevreyi temizlerken sokak hayvanlarını doyuran sistem: Pugedon

Bursa’nın merkez Osmangazi Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarına yerleştirilen  ve ‘pugedon’ olarak adlandırılan ‘Sokak Hayvanlarını Doyuran Geri Dönüşüm Kutuları’  ile 2 yılda yaklaşık 300 bin pet ve cam şişe ile teneke kutu, geri dönüşüme kazandırılarak hem sokak hayvanlarının yiyecek ve su ihtiyaçları karşılandı, hem de doğanın kirlenmesinin önüne geçildi.Osmangazi Belediyesi, sokak hayvanlarının beslenmesi ve geri dönüşüme katkı sağlanması noktasındaki iki hizmeti bir uygulamada toplayarak 2015 yılında pugedonları hizmete soktu.

Güneş enerjisi ile çalışan pugedonlar, ön yüzünde bulunan iki gözün bir tanesine teneke kola kutusu, pet şişe, soda şişesi, meyve suyu kartonu, şampuan şişesi ve deterjan bidonları gibi atıkların atılması karşılığında, alt bölmede yer alan haznelerden birine mama döküyor.

Ön yüzdeki diğer göze ise şişelerde kalan su döküldüğünde alttaki diğer hazne su ile doluyor. İlçede kedi ve köpeklerin yoğun olarak yaşadığı 8 farklı noktaya yerleştirilen pugedonlardan aylık ortalama 12 bin pet ve cam şişe ile teneke kutu toplanıyor.

2 yıldır hizmette olan pugedonlar ile yaklaşık 300 bin pet ve cam şişe ile teneke kutu geri dönüşüme kazandırılırken, karşılığında yüzlerce sokak hayvanının da beslenmesi sağlandı.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Çevremizi temiz tutarken, sahipsiz hayvanların yiyecek ihtiyacını da karşılamak adına hizmete soktuğumuz pugedonların, vatandaşlarımız tarafından ilgi görmesi sevindirici. Sokak hayvanları yaz aylarında su bulmakta, kış aylarında ise yiyecek bulmakta zorlanıyor. Pugedonlar can dostların her iki ihtiyacını da karşıladığı için hayati önem taşıyor. Üstelik bunu sağlarken çevremizi de temiz tutmuş oluyoruz. Osmangazili hemşerilerimize gösterdikleri hassasiyet ve ilgi için teşekkür ediyorum ” dedi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS