CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Ülkede temiz siyaset yok"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Ülkede temiz siyaset yok"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede her şey var, temiz, ahlaklı siyaset yok. Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Benim bakanlarımın evlerinde ayakkabı kutuları olmayacak” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Tokat’a giden Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:


İşsizliği çözeceğiz


Türkiye'ye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz, söz veriyoruz. Türkiye'nin en önemli sorunu işsizlik. Türkiye'de milyonlarca işsize rağmen Ankara'dakilerin çocukları KPSS'ye girmeden devlet kadrolarına yerleştirildi. Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsize iş bulmak yerine, yabancılara iş bulmak için çaba gösterildi. İşsizlik sorununu çözemezseniz huzuru getiremezseniz, bu ülkenin gençlerine umut veremezsiniz. 350 bin öğretmen adayı atama bekliyor. 200 bin dersliğe ihtiyaç var. Biz öğrenci ve öğretmeni buluşturacağız. Atanamayan öğretmen kavramı CHP iktidarında kesinlikle olmayacaktır. CHP iktidarında hiçbir şeker fabrikası özelleştirilmeyecek. Yurtdışından mısır getirip şeker elde ediyorlar. Köylümüz ne üretecek? 'Sen pancar üretme kota uyguladık' diyorlar. Çiftçi mağdur, perişan durumda. Son 13 yılda 2 Trakya büyüklüğünde alan artık ekilmiyor. Çiftçi üretecek, alın terinin karşılığını alacak.


Türkiye kazanacak


Hollanda, Konya'dan küçük bir devlet. Toprak olarak Konya'dan küçük. Hollanda'nın yıllık tarım ürünü ihracatı 120 milyar dolar. Türkiye'de, yıllık tarım ürünü ihracatı 12 milyar dolar. Neyimiz eksik? Konya'dan küçük bir devlet 120 milyar dolar ihraç ederken, devasa bir ülkede toprak, insan, güneş, su, çalışan insanlarımız var, neyimiz eksik? Neden daha fazla üretmiyoruz. Tek nedeni var bu ülkede temiz, ahlaklı siyaset yok. Çiftçi kazanırsa kim kazanacak, esnaf kazanacak, göç olmayacak, işsizlik olmayacak. Türkiye kazanacak. Aylık 1000 liranın altında gelir elde eden 8 milyon emekli var. Ramazan Bayramı’nda, Kurban Bayramı’nda emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz. Sözümüz söz. Emekli alacak parayı bakkala, manava, terziye, kuruyemişçiye gidecek. Kim kazanacak, esnaf, toptancı, sanayici kazanacak. Kim kaybedecek, hortumcular kaybedecek.


Alın terim helal olsun


7 Haziran'da sandığa giderken yanınıza daha önce CHP'ye oy vermemiş birini almanızı ve Türkiye'nin 13 yıldaki tablosunu anlatmanızı istiyorum. Halka hizmet etmenin Hakk’a hizmet etmek gibi kutsal bir görev olduğunu biliyorum. Bu ülkede hepimiz huzur içinde, kardeşçe onurumuzla yaşayabilir, yoksulluğu tarihe gömebiliriz. Bunu kim yapar? Bir tek parti yapar. O partinin adı Cumhuriyet Halk Partisi. Neden biz yapabiliriz? Çünkü biz bu ülkeye demokrasiyi getiren, Cumhuriyet’i kuran, sosyal demokrasiyi getiren, kul hakkı yememeyi namuslu görev kabul eden partiyiz. Biz kimsenin inancıyla, kimliğiyle uğraşan bir parti değiliz. Bizim için insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır. Sizin için çalışacağım. Alın teri dökeceğim. Alın terim size helal olsun diyorum.”


MHP lideri Bahçeli: 'Erdoğan’ı Yüce Divan’a gönderirim'


HDP barajı aşıyor mu?


Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Demirtaş'a Kürtçe Kuran cevabı


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS