CHP il başkanlarından Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına destek

CHP il başkanlarından Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına destek

CHP İl Başkanları, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Van'da gerçekleştirilen ve iki gün süren toplantıların ardından bir bildiri yayımladı. Davutoğlu'nun görevden ayrılmasının "saray darbesi" olarak nitelendiği bildiride, Kılıçdaroğlu'nun "Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz" açıklaması da sahiplenildi.

Van'da gerçekleşen CHP İl Başkanları toplantısının ardından yayımlanan bildiride, "Yaklaşık 150 yıllık parlamenter geleneğimiz, 93 yıllık Milli Egemenlik anlayışına dayalı Cumhuriyetimiz ve 70 yıldır süre gelen çok partili demokratik hayatımızın kazandırdığı tarihsel birikimimiz asla bir diktatörlük rejimine kurban edilmeyecektir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, 72. TOBB Genel Kurulu'nda dile getirilen görüşler, bu iradenin ifadesidir. Biz CHP İl Başkanları olarak bu iradenin tereddütsüz arkasındayız" değerlendirilmesinde bulunuldu.

CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamaya göre, Van'daki CHP İl başkanları toplantısının ardından, bir sonuç bildirisi yayımlandı.

Parlamenter demokrasinin, bir diktatörlük rejimi hedefinin tehdidi altında olduğu öne sürülen bildiride, ülke ekonomisinin, Cumhuriyet tarihinin en kırılgan dönemlerini yaşadığı, eğitim sisteminin çöküşün eşiğinde, dış politikanın da iktidarın yanlış tercihleri nedeniyle çıkmaza girdiği belirtildi.

Toplumsal barışın, AK Parti'nin tüm toplum kesimlerine yönelik ayrıştıran ve ötekileştiren söylemi nedeniyle hızla bozulduğu ifade edilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Halkımız, Türkiye'nin bu temel problemlerine kalıcı çözüm beklerken, tarihte daha önce benzeri görülmemiş bir darbeyle 64. Cumhuriyet Hükümeti'nin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun görevden ayrılması sağlanmıştır. '4 Mayıs Saray Darbesi' olarak adlandırılan bu süreç, Cumhurbaşkanlığı makamında oturan şahsın talebi doğrultusunda ve 'Milli İrade' hiçe sayılarak gerçekleştirilmişir. Kendisine oy veren seçmenin hakkını ve demokrasinin temel ilkelerini koruması gereken Sayın Davutoğlu darbeye direnmemiş, teslim olmuştur. Darbenin amacı hükümete el koyarak, 'Laik, Demokratik, Sosyal Hukuk Devleti' ilkelerini yok edecek, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracak bir diktatörlük rejimine geçişin alt yapısını hazırlamaktır. Ancak bilinmelidir ki bu hazırlığı yapanlar, Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve ülkemizde demokrasi için bedel ödemeye hazır milyonların iradesi karşısında hüsrana uğrayacaktır."

Bildirgede, şunlar vurgulandı:

"Yaklaşık 150 yıllık parlamenter geleneğimiz, 93 yıllık Milli Egemenlik anlayışına dayalı Cumhuriyetimiz ve 70 yıldır süre gelen çok partili demokratik hayatımızın kazandırdığı tarihsel birikimimiz asla bir diktatörlük rejimine kurban edilmeyecektir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 72. TOBB Genel Kurulu'nda dile getirilen görüşler, bu iradenin ifadesidir. Biz CHP İl Başkanları olarak bu iradenin tereddütsüz arkasındayız. Bir Cumhuriyet savcısının, darbenin baş aktöründen aldığı talimatla, Sayın Genel Başkanımız hakkında başlattığı soruşturmayı da bizlere yönelik beyhude bir sindirme girişimi olarak görüyoruz."

"Tarihi boyunca darbecilerin önünde diz çökmeyen, darbecilere teslim olmayan CHP'nin, demokrasi için bedel ödemekten çekinmemiş siyasi bir halk hareketi olduğu" belirtilen bildiride, "CHP'nin dün olduğu gibi bugün de darbecilere ve halkın iradesini gasp etmeye çalışanlara karşı mücadele etmeye kararlı olduğu"na işaret edildi.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde ve Ortadoğu’da AKP tarafından sürdürülen çatışma ve ayrımcılık politikalarına karşı olduğumuzu, terör örgütleri arasında sıkışmış, yaşamları parçalanmış halkımızın yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Toplumsal barışın sağlanması noktasında parlamentomuzu çözümün tek adresi olarak gören CHP'nin il başkanları olarak terör saldırılarında şehit düşmüş tüm güvenlik güçlerimizi ve vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, ülkemizin acıya ve gözyaşına mahkum olmadığını, toplumsal barışı sağlamak için üzerimize düşen tarihsel sorumluluğu yerine getirme kararlılığımızı, Van'dan Edirne'ye kadar ilan ediyoruz."

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS