CHP'de dokunulmazlık krizi

CHP'de dokunulmazlık krizi

CHP'nin Antalya kampında dokunulmazlık krizi yasandı. Çok sayıda milletvekili oylamada "evet" denilmesini eleştirdi, HDP'nin "anayasa mahkemesine gidilmeli" önerisine destek verilmesi gerektiğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise bu eleştirilere "kurumsal olarak böyle bir adım atılmayacak. HDP'nin dilekçesine imza atan olursa ya HDP'ye gitsin ya da istifa etsin" diyerek yanıt verdi. 

Dokunulmazlık oylaması CHP'nin Antalya kampına damgasını vurdu. 

CHP'li milletvekilleri, toplantının kapalı bölümüne geçilmesiyle birlikte Kılıçdaroğlu'nu eleştiri yağmuruna tuttu. En sert eleştiri Muharrem İnce'den geldi. 

İnce "dokununulmazlık oylamasına evet diyen arkadaşlar, bir yıl sonra evet dediklerini inkar edecekler, ortaklıkta "hayır verdim" diyecekler. En yakınlarına, çocuklarına bile evet oyu verdiklerini açıklayamayacaklar, çocuklarının yüzüne bakamayacaklar. Artık pek çok savcı ellerini ovuşturarak bekliyor" dedi. 

İncenin sözlerine çok sayıda milletvekili destek verdi, sürecin yanlış yönetildiğini ve 'hayır' oyu verilmesi gerektiğini söyledi. Toplantıda HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın teklifi anayasa mahkemesine götürmek için CHP'den destek istemesi de gündeme geldi. 

Bir grup milletvekili "CHP'de teklife hayır oyu veren 110'dan fazla milletvekili var. Anayasa Mahkemesi'ne gidilecekse ve parti yönetimi bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürmeyecekse, vekiller olarak imza toplanabilir" dedi. Bazı hukukçu vekillerin karşı çıktığı bu öneriye en sert tepki CHP liderinden geldi.

Kılıçdaroğlu'ndan "kurumsal olarak böyle bir adım atılmayacak. Kimse de gidip HDP'nin itirazına imza atmayacak. Atan olursa ya HDP'ye gitsin ya da istifa edip bağımsız milletvekili olarak çalışsın" diye rest çekti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu,  Muharrem İnce'nin laiklik mitingi ile başlattığı kurultay çalışmalarını da değerlendirdi, muhaliflere meydan okudu. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Bir arkadaşım laiklik mitingi yapıyor, itiraz etmedim ama doğru değil. Miting yapılacaksa parti olarak yapılır. Benim genel başkanlık diye bir derdim yok. Hiçbir makama da talip olmadım. Kurultayın toplanması için gerekli imza sayısını gerekiyorsa % 5'e düşürelim hatta sıfırlayalım. İsteyen herkes aday olabilir. Şimdiye kadar hiç itiraz etmedim. Ama bunun da ahlaklı olması gerekir." 

Kılıçdaroğlu parti disiplini konusunda da sert mesajlar verdi. Bazı vekillere "benim kadar çalışmanıza gerek yok. Günde 10 dakika çalışsanız yeter" diye mesaj veren Kılıçdaroğlu, ön seçimle gelenlere de "delegeye değil seçmene çalışın." diye seslendi. CHP lideri vekillere ekran uyarısı da yaptı: "televizyona çıkıp yönetimi eleştirirseniz affetmem" dedi... 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS