CHP'den BDP'lilerin tahliye edilmemesine tepki

CHP'den BDP'lilerin tahliye edilmemesine tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, BDP milletvekillerini tahliye taleplerinin reddedilmesinin, Meclis ve halk iradesini zedelediğini kaydetti.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, "KCK davasından yargılanan BDP milletvekillerini tahliye taleplerinin reddedilmesi, Meclis ve halk iradesini bir kez daha zedelemiştir. Anayasa Mahkemesi'ni uzun tutukluluk süresini gözeterek verdiği emsal karara rağmen 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin milletvekilleri hakkında böyle bir hükme varması, mahkemenin tarafgirliğini de bir kez daha ortaya koymuştur" ifadelerine yer verdi. Tanrıkulu, açıklamasında şunları belirtti:


"Öte yandan yargıçların kanunu yorumlama biçimleri arasındaki tezatları gidermek bakımından kanun metinlerinin olabildiğince net oluşturulması, uzun tutukluluk sürelerinin yarattığı sorunun çözümlenmesi amacıyla Meclis'te yürüttüğümüz tüm çabalar bizzat AKP iktidarı tarafından reddedilmiştir. Dolayısıyla AKP, bugün verilmiş olan karara ortaktır. Ayrıca milletvekilleri dışında da uzun tutukluluk rejimi dolayısıyla hapiste tutulan binlerce yurttaşın sorununu çözmek için harekete geçmemek, çözümsüzlükte, anti-demokratik uygulamalarda ısrardır. Milletvekilleri cezaevlerinde tutuldukları müddetçe Meclis iradesi de zedelenmeye devam edilecektir. Bu kapsamda sorunun çözümü için bir kez daha hükümeti göreve davet ediyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS